Картината Викът на Едвард Мунк, която още предизвиква учените заради цветовете в небето, които творецът видял и претворил.
Картината Викът на Едвард Мунк, която още предизвиква учените заради цветовете в небето, които творецът видял и претворил. / Guliver/Getty Images
Появата на "седефени облаци" - редки полярни стратосферни образувания, може да е вдъхновила известната картина "Викът" на Едвард Мунк и нейното небе с цветни вихрушки, твърдят норвежки метеоролози, цитирани от АФП.

Тази теория противоречи на досегашната хипотеза, че огненото небе е предизвикано от праха на индонезийския вулкан Кракатоа през 1884 г. Норвежкият художник (1863-1944) е разказвал, че веднъж, докато се разхождал, небето станало "кървавочервено" и той "се разтреперил от страх" пред "пламтящите облаци".

Според учените от университета на Осло, хипотезата за вулкана, развита през 2004 г. от американски астрономи, е оборима, защото подобен спектакъл би трябвало редовно да е наблюдаван след гигантското изригване през 1883 г. За Мунк обаче, който рисува първия си "Вик" през 1892 г., това видение е уникално преживяване. Освен това частиците от Кракатоа би трябвало да създадат по-скоро мъгла, отколкото вълните в небето на Мунк. Затова, според метеоролозите, е по-вероятно видението му да е било "седефени облаци".
 

Картината "Викът" на Едвард Мунк, която още предизвиква учените заради цветовете в небето, които творецът видял и претворил.
Guliver/Getty Images

Тези облаци се образуват през зимата на 20-30 км разстояние от земната повърхност. Необходимите условия са необичайни - много ниски температури, около минус 80 до минус 85 градуса Целзий и около минус 60 градуса в стратосферата. Задължителна е и определена влажност. Тогава се образуват много малки ледени кристали, които отразяват светлината от залязващото слънце. Интензивните цветове образуват вълни, които се виждат известно време след здрачаване. Облаците от тропосферата са по-ниски и се виждат преди здрачаване.

За първи път тези облаци са описани през 70-те години на 19-и век. Явлението е много рядко. Подобно явление е наблюдавано в Осло на 22 декември 2014 г. и още се говори за него.

Картината "Викът" е рисувана през 1893 година, като художникът е направил четири нейни версии.