Всеизвестно е, че тютюнопушенето е вредно за здравето, но учени от САЩ са открили, че съдържащият се в цигарите никотин може да осигури защита на мозъка с напредването на възрастта и потенциално да предпази индивида от развитието на невродегенеративни болести като Паркинсон и Алцхаймер, пише в. "Дейли експрес".
Протеин обръща развитието на Алцхаймер
Целта на изследването на специалисти от Тексаския медицински колеж е била да проучат ефектите от никотин в различни дози върху апетита, теглото, тревожността и никотиновите ацетилхолинови рецептори в мозъка. Изследователите са установили в експерименти с мишки, че водещото до пристрастяване вещество в цигарите потиска апетита и вероятно може осигури противосъстаряващи ползи.
Ще лекуват Алцхаймер и Паркинсон с изкуствени невронни мрежи
Експертите отбелязват, че са необходими по-нататъшни проучвания, за да се потвърди ползата от никотина срещу невродегенеративни заболявания, но не го изключват напълно като потенциално средство в борбата срещу тях. Учените искат да проучат и дали способността на веществото да потиска апетита и натрупването на тегло обяснява потенциалния му защитен ефект срещу мозъчно стареене.
За целите на настоящото изследване специалистите са разделили мишки на три групи. Във водата за пиене на гризачите е бил добавен никотин в ниски, средни и високи дози, съответстващи при пушачите на запалване на цигара от време на време, слабо и умерено тютюнопушене.
Български лекари правят революция в областта на деменцията
Впоследствие при гризачите от групите на ниски и средни дози не са отчетени нива на никотин в кръвта, нито промяна в храненето или телесното тегло.
В групата на най-висока доза никотин специалистите обаче са отчели понижен апетит, ограничено натрупване на тегло и повече рецептори в зоната му на активност в мозъка. При въпросните гризачи не са наблюдавани поведенчески странични ефекти като повишена тревожност.
"Искаме да поясним, че резултатите от настоящото изследване не трябва да се разчитат като окуражаващи тютюнопушенето. Каквито и ползи да има от никотина, те не са по-големи от вредата от цигарите. Все пак веществото не трябва напълно да се изключва като потенциално лечебно средство", пишат изследователите в сп. "Journal of Toxicology".
Източник: БТА