И образованието определяло кога и колко алкохол пием
И образованието определяло кога и колко алкохол пием / netinfo

Жените между 20 и 30 години, които имат висше образование, са с 45% по-склонни към пиянство, отколкото по-малко образованите им връстнички. Това сочат данните от британско изследване.

Проучването разкрива, че сред представителките на нежния пол, навършили 40 години, се наблюдава обратната тенденция – склонността към злоупотреба с алкохол при по-слабо образованите е между 2 и 7 пъти по-висока, отколкото при дамите с висше образование.

Според учените тази статистика има просто обяснение. Жените с по-ниска степен на образование по правило раждат деца на двадесет и няколко години и затова се въздържат от прекомерна консумация на алкохол.

При мъжете обаче ситуацията е различна. Независимо от възрастта по-необразованите са с 63 % по-склонни към пиянство, отколкото следвалите в университет.

Барбара Джефрис от Института по детско здраве в Лондон, която е един от авторите на изследването, е проучила навиците на 11 500 мъже и жени от Велиобритания, родени в една и съща седмица през март 1958 г. Анкетираните са били помолени да разкажат колко често и какви количества алкохол са консумирали, когато са били на 23, 33 и 43 години. Изследването класифицира като "прекомерна" консумацията наведнъж на 10 и повече единици алкохол (това е равно на пет бири или пет чаши вино) за мъжете и седем и повече единици (3,5 бири или 3,5 чаши вино) за жените.

Според анкетата на 23 години 18% от жените и 36% от мъжете са се "отдавали" на алкохола, на 33 години - 13% от жените и 28% от мъжете, а на 43 години - 14% от жените и 31% от мъжете.

"Нашето изследване показва, че нивото на пиянство остава високо през целия живот. Това засяга не само подрастващите и младежите на двадесет и няколко години. Открихме, че сред 40-годишните всеки трети мъж и всяка седма жена пият много", казва Джефрис. Според нея властите трябва да обърнат внимание на резултатите от изследването и да разработя мерки за борба с алкохолната зависимост сред населението независимо от възрастта.