1483 г. Ричард III става крал на Англия след като сваля чрез преврат непълнолетния законен монарх Едуард V. Ричард III е крал на Англия до 1485 г.
След смъртта на Едуард IV трона поема синът му Едуард V. Неговото престолонаследие обаче е обявено за невалидно от парламента с „Акт за престолонаследието”, тъй като сватбата на неговите родители крал Едуард IV и Елизабет Уудвил е призната за незаконна като сключена без разтрогване на предишния брак на краля, поради което и синовете им нямат права върху короната. Едуард V и брат му Ричард са затворени в лондонската крепост Тауър и по-късно са убити. Ричард Глостърски се съгласява и е коронясан за крал под името Ричард III на 6 юли 1483 г.
Четири месеца след коронясването му Ричард е изправен пред бунта на бившия си помощник Хенри Стадфорд, херцог на Бъкингам, който иска да качи на трона Хенри Тюдор, херцог на Ричмънд и роднина на херцозите на Ланкастър. Въстанието е потушено, но Хенри Тюдор събира нови войски.
В битката при Босуърт (22 август 1485 г.) кралят претърпява поражение и е убит. Той е последният английски владетел, намерил гибелта си в битка. Тялото му е погребано в град Лестър.
Бозуъртското сражение слага края на Войната на розите. Хенри Тюдор се възкачва на трона под името Хенри VII. Англия се стабилизира след дългогодишните междуособни войни.
Крал Ричард III има мрачна слава - приписват му се убийствата на брат му Кларънс (1478 г.) и племенниците му Едуард V и Ричард. През краткото си управление се проявява като добър администратор, законодател, държавник с усет за търговския потенциал на Англия. Покровителства музиката и архитектурата.
1819 г. британецът Денис Джонсън патентова в Лондон велосипеда. Това двуколесно превозно средство се задвижва от мускулната сила на човека с помощта на педали чрез краката или рядко чрез ръцете. Макар че най-разпространеният вариант е с две колела, съществуват и велосипеди с едно, три и четири колела.
Първите велосипеди виждат бял свят в Европа още през 18-19 в. Те са много по-различни от днешните на външен вид, но в основата са същите - рама, свързваща две колела, кормило за управление, седалка и педали за задвижване. Впоследствие се появяват верига, спирачки, скорости и най-различни други подобрения.
1843 г. Хонконг става британска колония. Днес Хонконг е специален административен район на Китай, бивша територия на Великобритания, разположена в Югоизточен Китай, на брега на Южнокитайско море. Включва остров Хонконг (още познат като Сянган), полуостров Коулун (Дзюлун) и 235 крайбрежни малки острова.
През 11 в. се образуват селища от китайци (около 3500 селяни и 2000 рибари), а през 1841 г. територията е завладяна от Великобритания, след което възниква британско селище. В периода 1856 - 1860 г., след англо-китайската война (Втора опиумна война), от Китай е отнет южният край на полуостров Коулун и остров Стоункатер. През 1941 г. територията е окупирана от Япония (Втората световна война).
През 1945 г. Хонконг отново е зает от Великобритания. На 1 юли 1997 г. Хонконг е върнат на Китай в качеството си на свободен административен район.
1906 г. в Льо Ман (Франция) се провежда първото международно автомобилно състезание.
1925 г. в Холивуд се състои премиерата на филма на Чарли Чаплин „Треска за злато”. Комедията е от периода на нямото кино.
Режисьор и сценарист на лентата е Чарли Чаплин, който отново се превъплъщава в главната роля със своя символичен персонаж Скитника. Филмът затвърждава майсторството на Чаплин в смесването на комичното и трагичното. Това е и единствената няма комедия на Чаплин, която е снимана по готов сценарий. Любопитен факт е, че за ролята на златотърсачите са наети 2500 скитници. Известният с перфекционизма си Чаплин променя монтажа на филма цели 27 пъти, преди да достигне до окончателната версия.
В историята глас зад кадър говори за златото на Аляска - надежда и мечта за хиляди мъже, търсещи своя късмет в ледовете. Отвъд дефилето Шилкуд обаче цари глад, мизерия и студ. Някои се отказват и завръщат, само смелите продължават, но мнозина загиват сред снеговете. За фон на гласа са показани кадри на планинско градче сред снежните планини, от което тръгват в колонка множество авантюристи - някои падат на земята, други продължават.
1945 г. в Сан Франциско представители на 50 държави подписват Харта на Обединените нации за създаване на ООН. Документът влиза в сила на 24 октомври с.г.,след като е ратифициран от петте постоянни члена на Съвета за сигурност - Великобритания, Китай, САЩ, СССР (Руска федерация) и Франция.
Уставът (Хартата) на Обединените нации е договор, който образува и основава международната Организация на обединените нации.
1948 г. са произведени първите дългосвирещи плочи. Когато "Колумбия" представя своите 12-инчови (30-сантиметрови) плочи с времетраене 23 минути от всяка страна, дългосвирещите плочи заместват 78-оборотните.
Дългосвирещите плочи са направени от винил, което позволява да събират повече бразди и съответно повече материал от преди. Philco трябвало да произвежда новите дискове на грамофоните, които да свирят на 33 1/3 оборота. Седем месеца по-късно Американската радиокорпорация въвежда 7-инчовите (17-сантиметрови) "сингъли", които стават стандарта за грамофонните автомати през 1950 г.
1959 г. в САЩ тържествено е открит каналът Сейнт Лорънс (114 мили). Реката е открита през 1535 г. от френския мореплавател Жак Картие, който я назовава Сен Лоран. Той се изкачва нагоре по нея до устието на левия й приток река Отава, където сега се намира град Монреал. През 1542 г. Картие прави опит да се изкачи още по-нагоре по реката, но е спрян от праговете йоколо днешния град Корнуол. В устието на река Отава основава селището Мон Роял (Кралски хълм, Кралска планина, Кралски връх), който по-късно в леко изменена форма Монреал, става най-големия град на Канада.
Река Сейнт Лорънс тече в източната част на Северна Америка, югоизточната част на Канада и североизточната част на САЩ. Дължината ѝ е 1197 км, а заедно със системата от Големите езера (Онтарио, Ери, Сейнт Клеър, Хюрън и Горно езеро), реките (Ниагара, Детройт, Сейнт Клеър и Сейнт Мъри) между тях и река Сейнт Луис, вливаща се в най-западната част на Горно езеро достига до 3058 км.
През 1608 г. известният с откритията си в Канада френски пътешественик Самюел дьо Шамплен основава град Квебек, а през 1615 г. открива и първи изследва останалата част от реката нагоре от праговете ѝ до изтичането ѝ от езерото Онтарио.
1976 г. открита е телевизионната кула Си Ен Тауър в Торонто. Сградата е с височина 553,33 м и се намира в Торонто (Канада). До 2007 г. това е най-високата сграда в света.
Сградата е построена, за да изпълнява ролята на телевизионна кула. Освен това сградата разполага с общодостъпни тераси за изглед, въртящ се ресторант и развлекателен комплекс. Построена е в центъра на Торонто, до първия в света изцяло покрит стадион Роджърс център.
Си Ен Тауър е най-добре видимият символ и атракция на Торонто - вижда се от всяка точка на града и дачеч извън него. Сградата е начело на рекордите за такива обекти на Гинес от над 25 години. В слънчево време от сградата може да се наблюдава водопада Ниагара и територии на САЩ зад езерото Онтарио.
Обектът е проектиран и построен изцяло от канадски фирми, а изследванията са направени в Университета на Торонто. Авторите на проекта не са имали за цел да „бият” рекорди, но изграждането на такъв висок обект се е наложило поради наличието на много небостъргачи в града и необходимостта от подобряване на радио- и телевизионния сигнал за голяма територия, в условията на липса или недостатъчно популярни други излъчвания на сигнала - сателитни и кабелни оператори. В крайна сметка, обаче, вече в процеса на строителството проектантите са „добавили” няколко метра, за да направят кулата по-висока от телевизионната кула в Останкино (Москва).
Кулата е „стъпила” на практика върху три бетонови „крака”, което е изисквало непрекъснато - 24-часово и целогодишно изливане на бетона. Поради суровите зимни условия в Канада използваният през зимните месеци бетон е бил подгряван. Използвани са общо 40 500 куб.м бетон. Тежината на целия обект се изчислява на 130 000 тона, а цената му на 63 млн. долара.
102-метровата мачта на върха е монтирана на части, като е използван хеликоптер - Сикорски Скайкрейн (наречен Олга). Кулата е конструирана да бъде силно устойчива на вятър. При скорост 190 км/ч отместването нивото на ресторанта е около 30 см.
1988 г. за първи път се отбелязва обявеният от ООН Ден за борба с наркоманията. Датата е приета от Общото събрание на ООН през 1987 г. На този ден всички хора по света могат да изразят своята съпрочастност и активна позиция в битката с разпространението на наркоманията.