дамска чанта
дамска чанта / Thinkstockphotos
Дамската чанта и предметите в нея са идеалното място за натрупване и размножаване на патогени на опасни заболявания, предупреждава Михаил Лебедев, експерт в Центъра за молекулярна диагностика на Централния изследователски институт по епидемиология на Роспотребнадзор, в ефира на радио „Спутник“.

Аксесоарът е податлив на проникване на различни микроорганизми поради чести контакти с немити ръце, контакт с пода, пейки, маси и други мръсни повърхности. Важен рисков фактор е, че чантите много рядко се почистват или измиват.

Според специалиста в чантата и предметите в нея най-често се срещат Ешерихия коли, вируси, причиняващи чревни инфекции, Стафилококус Ауреус, Стрептококи, ентерококи, хелминтни яйца, различни гъбички и акари. В същото време кожените чанти с гъбеста текстура осигуряват най-добрите условия за разпространение на патогени.

Използваните маски - развъдник на бактерии (ВИДЕО)

Вещите, които са постоянно в чантата, също могат да носят опасни патогени. Първите места по замърсяване са заети от крем за ръце, червило, пила за нокти и спирала, казва Лебедев. Също така - портфейл, ключове, мобилен телефон, гребен, химикалка, тетрадка, паспорт и други документи могат да бъдат източници на микроби в чантата.

Експертът призова за измиване на ръцете и повърхността на чантата, особено на дъното, с антисептик, както и периодично почистване на вещите, които често се носите със себе си. Той също така препоръчва да се закачва чантата на закачалка или специална кукичка, вместо да я поставяте на пода, на седалка в обществения транспорт или пейка на автобусна спирка.
БГНЕС