В ЕС риториката често пъти предхожда действителността. Още в зората на ЕС неговите създатели следваха принципа, че там където се започва с високопарни приказки, при малко късмет ще последват и фактите. Понякога обаче пропастта между това, което говори ЕС, и онова, което неговите граждани чувстват дълбоко в душите си, се увеличава до опасни размери. И точно тогава ЕС се оказва в най-лошите си моменти на криза и застой.
Да вземем например въпроса за прилагането на законите в разширения до 27 страни членки Евросюъз. Официално се смята, че всички членки на клуба са поели един и същ ангажимент да се придържат към европейските закони (както е записано в 80-те хиляди страници на европейското законодателство, които те са длъжни да приемат), както и към неясните добродетели на европейските ценности. Но дали някой вярва, че българските съдии като цяло, са толкова решени да се справят с организираната престъпност, колкото са например техните шведски колеги? От 2001 г. насам в България са извършени 120 поръчкови убийства и нито едно от тях не е разкрито, добавя списанието.
Това лято Европейската комисия (ЕК) ще публикува докладите си за съдебните системи в България и Румъния (и двете държави са на "изпитателен срок" до края на 2009 г.) Междинните доклади от февруари за напредъка на тези две страни изобщо не бяха ласкави. ЕК тогава заключи, че България не е показала убедителни резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта и с организираната престъпност. Представителна извадка от 10 очебийни дела срещу мафията, регистрирани между 2000 г. и 2007 г. показва, че само едно от тях е приключило. Българските митнически власти, на които беше наредено да подложат на строг контрол корумпираните си служители по контролно-пропускателните пунктове, пък предложиха вариант за извършването на годишни проверки.
Междинният доклад за Румъния откри по-малко смразяващи кръвта факти, но повече цинизъм. Оказа се, че "процедурни грешки" са възпрепятствали разследванията за корупция срещу настоящи и бивши министри. Румънският парламент прие значителни промени в закона за криминалните разследвания. Сред промените е и изискването заподозрените да бъдат информирани предварително, ако техните телефони ще бъдат подслушвани. След направените промени незаконното присвояване на сума, по-малка от 9 милиона евро, вече се смята за дребно престъпление. Под силния натиск на ЕС сега румънският парламент преразглежда този закон.
ЕК вече спря десетки милиони евро финансиране за България от опасения за злоупотреби. Ако не бъде констатирана сериозна промяна, следващият доклад може да препоръча замразяване на милиарди евро. ЕС също така има силата да отмени признаването в другите еврочленки на българските и румънските съдебни решения. А това вече ще бъде доста сериозна санкция.
Европейският принцип на взаимно признаване означава, че всяко решение по гражданско дело може да бъде изпълнено отвъд границите на дадена еврочленка. Европейска заповед за арест може, например, да накара италианските полицаи да издирват някой заподозрян в Рим по настояване на полицията в Лондон, и може да осигури по-бързото екстрадиране на заподозрения.
Малцина обаче очакват, че ще се стигне точно до тази санкция. Европейски служители признават, че има противоречие в това да се иска от хората в ЕС да имат доверие в новите страни членки, а същевременно Брюксел да публикува унищожително критични доклади за тях. Те обаче предупреждават, че няма да има полза от отнемане на правото на взаимното признаване на съдебните решения. Защото в този случай корумпираните съдии само ще се усмихнат снизходително, докато реформаторите, които се опитват да променят системата отвътре, ще загубят подкрепа.
Румъния, България, както и няколко страни, приети през 2004 г. в ЕС, започнаха да се отклоняват от пътя на прилагането на закона, почти веднага след като влязоха в Съюза. Именно върху този феномен доста енергично акцентира румънската специалистка Алина Мунджиу-Пипиди, която нарича процеса на присъединяване в ЕС "почти чудотворно насърчение за правителствата да се преборят с нередностите". Но този ефект беше краткотраен и приключи в деня, в който те се озоваха в ЕС. Сякаш ставаше дума за "нетрайна упойка". Процесът на разширяване на ЕС целеше да интегрира новите еврочленки в мрежата на европейските стандарти, правила и субсидии, но не и да промени техните политически управници, допълва Мунджиу-Пипиди. И докато в националните бюрокрации съществуваха оазиси на професионализма и съвършенството, които успяваха да изпълнят онова, за което настояваха строгите съдници от Брюксел, процесът на присъединяване продължаваше успешно напред.
Доказателствата на румънската специалистка в подкрепа на твърденията й са си направо подтискащо четиво. Тя например припомня, че след като Словения успешно приключи процеса на присъединяването, словенският парламент гласува за закриването на създадената по препоръка на ЕС антикорупционна комисия. Наложи се тя да бъде спасена от словенския конституционен съд.
В Латвия премиерът се опита да уволни директора на националната антикорупционна агенция, но надигналото се обществено недоволство го възпря.
В Румъния министърът на правосъдието Моника Маковей (уважавана в Брюксел като един от най-ефикасните борци срещу нередностите в Румъния) беше уволнена три месеца след като Букурещ влезе в ЕС, и беше обвинена от премиера, че не се придържа към принципа за правителствена солидарност.
През пролетта на тази година дойде ред и на българския вътрешен министър Румен Петков да загуби поста си. Този път обаче това стана под силния натиск на Брюксел. От изтекъл в медиите таен доклад стана ясно, че наркобанда е получила строго секретни документи от представители на министерството на Петков. Самият Петков призна, че се е срещнал с хора, заподозрени, че са босове на организираната престъпност, но въпреки това продължи да настоява, че се опитва да спре поръчковите убийства в страната.
Всички тези мрачни факти оказват влияние върху способността на ЕС да продължи напред с тясното сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешния ред. Ентусиазмът за укрепване на Европол - паневропейската полицейска агенция, както и Евроджъст, обединяващ европейските прокурори, намаля, твърди висш европейски представител. "От друга страна ако човек иска да се бори сериозно с организираната престъпност, то той трябва да работи заедно с българите", допълва той.
Широкото разбиране за правилно прилагане на закона също беше изопачено. От 2004 г. насам популистите, било то шутове, или пък зловещи личности, се представиха обезпокояващо добре на изборите в новите еврочленки. В Словакия Владимир Мечиар, който поведе страната си извън демократичния път през 90-те години, се върна във властта като част от настоящата управляваща коалиция. Настоящото словашко правителство неотдавна прие закон за печата, който позволява доста широка интерпретация и дава право на гръмко опровержение на онези, които са критикувани от вестниците.
След като техните страни се присъединиха към ЕС, България и Румъния изпратиха шепа от твърдолинейни националисти в Европейския парламент.
В Унгария избухнаха яростни улични протести, след като премиерът призна, че е излъгал за състоянието на икономиката, за да бъде преизбран.
През първата година на Полша като еврочленка тя беше обхваната от поредица от политически кризи, тъй като близнаците Лех и Ярослав Качински укрепиха позициите на своята консервативна управляваща коалиция с помощта на радикални националисти и популисти.
Дали подобни отклонения от правия път не са доказателства в подкрепа на твърденията на онези, които казват, че разширяването е било прибързано? Защитниците на процеса на европейското присъединяване казват "Не". И изброяват няколко аргумента в подкрепа на позицията си. Най-често използваният, но и най-малко убедителният от тях е, че процесът на присъединяване е бил крайно взискателен. Новите еврочленки бяха подложени на много по-строг контрол и наблюдение от предходните кандидати за членство, твърди висш представител на Европейската комисия. България и Румъния трябваше да отговарят много подробно на въпроси, свързани, например, с отношението към затворниците. А в Кипър пък темата за домашното насилие се превърна в голям проблем. "Някои от по-старите еврочленки никога не биха издържали теста на подобно строго наблюдение", твърди висшият европейски представител. Но постигнатото съответствие с европейските стандарти и изисквания не показва, че една страна е готова за еврочленство. То може просто да означава, че ЕС е установила погрешни стандарти и изисквания.
Вярно е също, че критикуващите чужденците популисти се справиха добре на изборите и в Старата Европа. Погледнете например какво се случи във Франция, Белгия, Холандия, Дания и Австрия. Но изтъкването на недостатъците на старите еврочленки е нож с две остриета. Ако членството в ЕС е по своето естество един цивилизационен процес, както твърдят много еврократи, защо половинвековното членство в клуба не превърна Италия в модел на доброто управление?
По ирония на съдбата силата, която може би спря процеса на политическото развитие в новите еврочленки, беше самият процес на разширяването. Водени от най-добри намерения, европейските представители и западните дипломати осакатиха правителствата на държавите от бившия комунистически блок, като парализираха действията им с разни планове за действие и цели. И вече почти нямаше значение коя партия беше на власт, щом като всички прегръщаха идеята за завършването на присъединителния процес. Българският анализатор Иван Кръстев написа, че за обикновените гласоподаватели в България ерата на присъединяването беше като време на безсилие, през което те можеха да променят правителствата, но не и тяхната политика.
Може би по-добрият аргумент в защита на разширяването, е този, който звучи всъщност доста по-скромно. А именно, че членството в ЕС се оказа по-ползотворно, отколкото песимистичното мислене, въпреки неговите предели. Европейските правила например сложиха капак на бъркотията, която националистите можеха да предизвикат. Те превърнаха в незаконни дискриминацията на пазара на труда на етническите малцинства или пък затварянето на границите за стоките на съседните държави.
В България Румен Петков беше несъмнено вътрешен министър с доста недостатъци, но той в крайна сметка подаде оставка. Неговото оттегляне от поста беше ускорено от независим орган, основан преди две години именно по настояване на ЕС - Агенцията за национална сигурност.
Бившата президентка на Латвия Вайра Вике-Фрейберга, който отведе балтийската република до присъединяването, описа еврочленството като поетапен процес, който не приключва в деня на влизането в ЕС. "Това не е същото като християнското прераждане, когато се предполага, че Светият дух прониква в човека и го прави от сега нататък коренно различен", допълва тя.
В България Георги Стойчев от института "Отворено общество" казва, че ЕС никога няма да може да мобилизира отвън обществото срещу организираната престъпност. За много обикновени българи бандите, занимаващи се с контрабандна дейност, означават всъщност по-евтини цигари и алкохол. Ако един гангстер убие друг, това е просто един от начините за справяне с проблема. Правителството ще действа единствено, когато може да разчита на законните си бизнес лобита, допълва Стойчев.
Най-добрият аргумент в подкрепа на това, че на такива страни, като България и Румъния, беше позволено да влязат в ЕС по-рано, отколкото по-късно, е може би този, който звучи най-непретенциозно. Ако тези две страни бяха оставени да чакат още няколко години, това нямаше да доведе до нищо добро. Цяло едно поколение от корумпирани стари съдии ще трябва да се пенсионира, преди нещата да се променят, казва европейски представител. "Моята единствена надежда е, че младото поколение иска нещата да се променят", допълва той. Реформаторите сред младото поколение се нуждаят от защита, било то заради интересите на тяхната собствена страна или на Европа като цяло. Само един поглед към останалата част от Западните Балкани показва, че реформите могат да се извършват по-лесно в страни, които са в ЕС, отколкото в тези, които са отвън. (БТА)
2 минути
Мъжете или жените са повече в област Кюстендил?
Световният ден на мъжете се отбелязва на 5 ноември. За първи път в България Денят на ...
15 минути
Испания след потопа: Гняв, отчаяние и солидарност
Катастрофалните наводнения в района на Валенсия породиха отчаяние и гняв сред хората ...
17 минути
Кюстендилски полицаи хванаха македонец, издирван от властите в Германия
Хванаха 52-годишен гражданин на Северна Македония, издирван от властите в Германия, ...
22 минути
Жена откри три от кучетата си мъртви в двора на дома си в Хасковско
Жена откри три от кучетата си мъртви в двора на дома си в Хасковско, съобщиха от полицията.
По ...
31 минути
Мащабна акция за наркотици и райски газ в Сливенско, има задържани (СНИМКИ)
Мащабната операция е проведена по разпореждане на Главна дирекция „Национална полиция“ ...
33 минути
Русия изстреля ракета „Союз“ с два спътника за наблюдение и 53 малки спътника
Русия изстреля ракета "Союз" с два спътника, предназначени за наблюдение на космическото ...
39 минути
Украйна е свалила 48 дрона и две ракети, изстреляни от Русия
Украинската армия съобщи тази сутрин, че е свалила 48 от общо 79 дрона и две ракети, изстреляни ...
46 минути
Девет американски щата ще гласуват за президент и ключови въпроси, свързани с абортите
В девет американски щата освен за президент ще се гласува и по различни законодателни ...
51 минути
Руски съд осъди на 16 години затвор инженер за държавна измяна в полза на Украйна
Руски инженер в стратегическа компания, обвинен, че е предавал „военна и техническа“ ...
54 минути
БДЖ: Няма да се закриват линии, ще има оптимизация на влаковете
По линията Добрич-Кардам ще се движат влакове. Преценява се в кои часове и в кои дни ...
56 минути
Малко населено място в САЩ приключи гласуването за президент „на бързи обороти“
Малко населено място в щата Ню Хемпшър даде старт на изборния ден в САЩ.
Спазвайки ...
1 час
Щати в готовност да изпратят Националната гвардия във Вашингтон след изборите
Най-малко 24 щата съобщиха, че са в готовност да изпратят от своите части на Националната ...
1 час
Почина художникът и общественик Николай Кашев
Почина художникът и общественик от Симитли Николай Кашев. За кончината му съобщиха ...
1 час
78-годишен шофьор блъсна жена в Сливен, тя е в тежко състояние
78-годишен шофьор блъсна 47-годишна жена в Сливен, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
1 час
Защитата на Ивайло Цветков-Нойзи поиска спиране на делото за отнемане на колата
Адвокат на Ивайло Цветков-Нойзи Стефан Карайотов поиска от Софийския градски съд /СГС/ ...
1 час
Нови случаи на маймунска шарка в Лондон
Още два случая на нов щам на вируса емпокс (mpox) или маймунска шарка бяха открити в Лондон ...
1 час
Заловиха шофьор без книжка и с положителна проба за алкохол
Заловиха 39-годишен шофьор без книжка и с положителна проба за алкохол във Великотърновско, ...
1 час
Водата в Шивачево е замърсена с уран
Водата в Шивачево не е годна за пиене и готвене заради наднормено количество уран и ...
2 часа
Отстраниха аварията на тръбата във Варненското езеро
Аварията на тръбопровода във Варненското езеро е отстранена и няма изтичане на отходни ...
2 часа
Предлагат увеличение на данъците и таксата за битови отпадъци в Ловеч
Ръководството на община Ловеч предлага увеличение на данъците и таксата за битови ...
2 часа
Северна Корея изстреля няколко балистични ракети към Източно море
Северна Корея изстреля тази сутрин няколко балистични ракети с малък обсег към Източно ...
2 часа
Просветният министър ще обяви началото на кампания за пътна безопасност в училищата
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков ще даде символичен старт на ...
3 часа
Прокурорът по делото за смъртта на Митко от Цалапица се оттегля от процеса
Прокурорът по процеса, известен като „Делото Цалапица“ Бойка Лулчева е направила ...
3 часа
Изригна вулканът Левотоби Лаки-Лаки в Индонезия, има жертви и разрушения
Индонезийското правителство евакуира най-малко 16 000 жители от селата около вулкана ...
3 часа
Възстановяват движението по моста на „Опълченска“ и „Сливница“ в София
От днес се възстановява движението по основно ремонтирания мост на кръстовището на ...
3 часа
След арестите на служители на МВР в Петрич: Прокуратурата решава на кои задържани да повдигне обвинение
След арестите на служители на МВР, сред които и полицейски началник в Петрич, трябва ...
3 часа
Племето на Дръзките се разпадна в „Игри на волята“
Племето на Храбрите сложи край на съществуването на Дръзките в “Игри на волята”. След ...
4 часа
Внимание, шофьори: Бъдете бдителни за „черен лед“ при падане на температурите
Заради отрицателните нощни температури вече има опасност от т.нар. черен лед по пътните ...
11 часа
Учени атакуват рака с антитела
Израелски и американски учени разработват лечение за рак на базата на антитела, усилващи ...
11 часа
Първа министерска оставка след трагедията в Нови Сад
Сръбският министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич ще ...
12 часа
Трима загинаха на място след челен удар между кола и камион
Трима души са загинали при катастрофа на главния път София - Варна край ловешкото ...
13 часа
Преди изборите: Тръмп ще става дядо за 11 път
Дни преди Доналд Тръмп обяви, че най-малката му дъщеря е бременна с първото си бебе. ...
13 часа
Гражданско неподчинение: Близки и приятели отново с блокада заради смъртта на моториста Момчил
Протестиращи за истината за смъртта на мотоциклетист от Попово тази вечер преминаха ...
14 часа
TikTok политика: Новите партии градят предизборната си кампания основно в социалните мрежи
Новите партии градят предизборната си кампания основно в социалните мрежи, каза доцент ...
14 часа
Израел бомбардира болница в Газа
Здравното министерство в ивицата Газа заяви днес, че Израел бомбардира болницата "Камал ...
15 часа
Ето кога президентът свиква новото Народно събрание
Президентът Румен Радев обяви, че ще свика новото Народно събрание след една седмица ...
15 часа
Осветлиха докладите на МВР и ДАНС за изборите
Служебното правителство направи публични докладите на МВР и на ДАНС за организацията ...
15 часа
Политическото напрежение расте: Нови условия отдалечават партиите от преговори за правителство (ОБЗОР)
Седмица след предсрочните парламентарни избори първите две политически формации ...
16 часа
„Гунди - Легенда за любовта“ събори 14-годишен рекорд само за първите си 17 дни на екран
За трети пореден уикенд филмът „Гунди – Легенда за любовта“, който е медийно подкрепен ...
16 часа
Фифо от „Игри на волята“ стана баща (СНИМКА)
Фифо или Филип Атанасов от „Игри на волята“ стана баща. Това стана ясно от публикация ...