Либия най-накрая излезе от международната изолация, но в страната се засилват нови заплахи, с които дори автократ като либийския лидер Муамар Кадафи не може да се справи лесно. Това се казва в аналитична статия за Либия в новия брой на седмичника "Нюзуик". Автор на анализа е Андрю Моравчик, който ръководи програмата за Европейски съюз в Принстънския университет, САЩ.
Но тази промяна в международния имидж на Либия - от сериозна заплаха за сигурността до никаква заплаха - пропуска факта, че Либия остава сериозна заплаха за самата себе си, смята Моравчик. Днес Кадафи е изправен пред тревожни предизвикателства, идващи отвътре: изоставаща икономика /встрани от доходоносния петролен сектор/, растящо обществено недоволство, висока безработица и което е може би най-страшно, засилване на ислямисткия фундаментализъм, сочи експертът. Ал Кайда започна да напада Кадафи, а отношенията на Либия със Саудитска Арабия /за която се смята, че е родно място на радикалния ислям/, са лоши. Моравчик цитира наблюдателя за Либия Лиса Андерсън от Колумбийския университет, която казва: "За ислямистките фундаменталисти Кадафи загуби предните си позиции в арабската политическа активност. Трябва само да погледнем Египет и Алжир, за да видим до каква заплаха води това за неговия по-светски режим."
Предупредителните знаци вече са налице, твърди Моравчик. Правата на жените са големи по близкоизточните стандарти, жените в Либия са свободни да избират как да се обличат и какво да работят, но броят на забулените жени расте постоянно, сочат експерти. Преди година протестите срещу датските карикатури на пророка Мохамед излязоха от контрол и се превърнаха в демонстрации срещу Кадафи, при които полицейски участъци бяха атакувани, демонстранти бяха убити, а квартали бяха опожарени. Посланикът на Италия в Либия предупреди: "Радикалният ислям е обединил силите си с местната опозиция" - доста опасна комбинация, коментира авторът.
За да укрепи легитимността си, някогашният революционен лидер и неговият син със западно образование Сейф ал Ислам водят Либия към световните общоприети принципи - привличат местни и чуждестранни инвеститори, окуражават либийците да пътуват в чужбина и се опитват да подобрят правата на човека и да осъвременят управлението. Това обаче е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, пише Моравчик. Либия остава силно децентрализирана, слабо населена страна с дълбоки племенни различия и ширеща се бюрокрация, което прави изненадващо трудно за диктатора Кадафи да диктува промяната, добавя авторът. Прераждането на Кадафи, който някога обяви революция срещу Запада, Израел и глобалния капитализъм, в благ, умерено религиозен автократ само засили неприятностите му с фундаменталистите. Ако лидерът Кадафи не успее да вкара страната си в пътя към модернизация, Либия може да се поддаде на хаоса или на ислямистко управление, последиците от което биха били смразяващи за останалите умерени лидери в региона, подкрепящи реформите.
Най-големият проблем за Либия е икономиката, която продължава да е силно зависима от петрола. Докато някои държави от Персийския залив вече започнаха да се преориентират активно към разнообразни източници на доходи, освен петрола, Либия все още се уповава на суровия петрол за 95 на сто от износа си и 60 на сто от общия си БВП. По улиците Либия изглежда като някоя от бившите източноевропейски държави преди падането на комунизма, само че с пустинен климат и дружелюбно население, пише Моравчик.
Възможности за разнообразяване на икономиката си Либия има в секторите селско стопанство, строителство, образование и медицина, най-малкото защото днес те са силно изостанали. Чуждестранните инвеститори обаче са пропъдени от тези области заради запазените интереси на бюрокрацията, личните инвестиции на семейство Кадафи, сложните и обременяващи правила и нескритата корупция. Чуждестранните инвестиции се увеличават, но почти изцяло в сектора на петрола и газа и тази ситуация надали скоро ще се промени, смята Моравчик.
Работните места в първичния частен сектор се заемат от чужденци, тъй като както запазил анонимност либиец казал на Моравчик: "Никой либиец няма да работи на слънцето; наемаме египтяни и африканци." От либийците, които работят, половината са заети в административния апарат с общо 900 000 служители.
Въпреки репутацията си на всевластен лидер Кадафи не може просто с един указ да извърши икономическа реформа. Докато Кадафи запазва строг контрол върху приходите от петрола, върху пътуванията и тайната полиция, властта му е ограничена в други важни области и оттук произтича неспособността да се пребори с корупцията и раздутия административен апарат.
Въпреки всичките си усилия, в това число обществен натиск от Сейф ал Ислам, семейство Кадафи не успя да потули случая, злепоставил Либия пред международната общност - процеса срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени от Триполи в заразяване на либийски деца със СПИН. Ако го бяха потулили, семейство Кадафи биха признали колко слаба е всъщност либийската здравна система, пише авторът.
Най-големият дар, който Кадафи би могъл да получи в проекта си за реформи, е помощ от Запада, смята Моравчик. Европейски и американски лидери признават, че подобни реформи са и в техен интерес, тъй като ако лошото управление в Либия продължи, това може да ускори възхода на ислямисткия фундаментализъм и да подкопае един местен съюзник. Засега обаче явно само британците напълно са осъзнали този факт, като наградиха Кадафи с държавни визити, дипломатическа подкрепа и негласна помощ, сочи Моравчик. Европейският съюз, който се безпокои от нелегалната имиграция от Либия, отказа да преговаря за пакети от хуманитарни помощи и търговски споразумения, каквито има с други северноафрикански страни. Либийците се оплакват също, че САЩ не са положили достатъчно усилия - нито един американски представител на ниво правителство не е посетил Либия, обменните образователни програми, които Либия силно желае, остават ограничени, а липсата на посолство на САЩ в Триполи принуждава либийците да пътуват най-малко два пъти извън страната, за да получат виза за САЩ.
Бившият британски посланик в Либия Оливър Майлс смята, че проблемът се крие в Конгреса на САЩ. Докато Белият дом и Държавният департамент изглежда предпазливо подкрепят по-тесни отношения с Либия, мощните неоконсерватори като Джон Болтън остават враждебно настроени към Кадафи и запазват влиянието си над републиканците в Конгреса.
Друга пречка са съдебните процеси, заведени от жертвите на няколко подкрепяни от Либия терористични атаки. Тези хора изтълкуваха великодушието на Триполи по случая Локърби /Триполи даде по 10 милиона щатски долара на всяко семейство на жертвите/ като покана да заведат дела в американски съдилища. Ищците оказаха натиск върху своите представители в Конгреса да блокират всякакви отстъпки на САЩ за Либия докато техните дела не бъдат решени.
Въпреки препятствията още е твърде рано да броим Кадафи за победен, пише Моравчик. Преди всичко той умее да оцелява - след близо четири десетилетия на власт днес Кадафи е най-дълго управлявалият лидер в Близкия изток. Страната му продължава да е с потиснически режим и да проявява капризи, но същевременно тя е богата, образована и егалитарна, антифундаменталистка, твърд привърженик на войната срещу тероризма и - вероятно изненадващо - доста проамерикански настроена. Кадафи може да няма желание да предаде властта, но той е осъзнал, че приемането на модернизацията и глобализацията е най-добрият начин да си осигури оцеляването. Това е и иронията на историята - след три десетилетия на изолация, Либия може да се окаже най-голямата надежда на Запада в размирния Близък изток, заключава Моравчик. (БТА)
3 минути
Пазарът на труда в България през 2024г.: Тенденции и предизвикателства
Пазарът на труда е от съществено значение за икономическия растеж на държавата, когато ...
9 минути
Протестиращите от столичния автотранспорт и Общината преговарят за КТД
В Столичната община започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор ...
7 часа
Либералите в ЕП предлагат изключването на ДПС от редиците си
"Изпълнителното бюро на АЛДЕ единодушно реши да препоръча изключването на „Движение ...
7 часа
Нетаняху: Израел ще продължи да действа срещу хусите в Йемен
Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел ще продължи да действа срещу подкрепяните ...
8 часа
Вучич нарече опозицията „тъпи магарета и политически педофили“
Сръбският президент Александър Вучич отправи нови обидни квалификации по адрес на ...
9 часа
ПП очаква групата на „Обнови Европа“ в ЕП да изключи ДПС
Днес председателството на „Обнови Европа“ в Европейския парламент препоръча прекратяване ...
10 часа
Виктор Орбан: Унгарска компания иска да купи „Лукойл - Бургас“
Унгарската "Мол" има оферта за "Лукойл-Нефтохим", съобщи БНТ. Компанията е един от участниците ...
12 часа
И Сръбската православна църква се включи в политическата битка в Сърбия
Водачът на Сръбската православна църква патриарх Порфирий лично се намеси в политическия ...
12 часа
66% от французите вече са недоволни от новия премиер Франсоа Байру
Новият министър-председател на Франция Франсоа Байру се изправи пред ново предизвикателство: ...
12 часа
10 загинали при самолетна катастрофа в Бразилия
Малък самолет с 10 души на борда се разби в центъра на туристическия град Грамаду в ...
13 часа
Вълна от опити за палежи залива Русия
Вълна от опити за палежи заля Русия в последните дни, а тяхна мишена са обекти като ...
14 часа
Руските сили са екзекутирали петима военнопленници
Руските сили са екзекутирали петима украински военнопленници, съобщи украинският ...
14 часа
197 ястия на Коледната трапеза в Димитровград (СНИМКИ)
1000 порции боб с тиква и царевица приготви на площада в Димитровград майстор-готвачът ...
14 часа
Шести ден: Спасителната акция за 13-годишния Ники от Конаре продължава
По разпореждане на вътрешния министър Атанас Илков действията по издирването на 13-годишния ...
15 часа
Митничари откриха еврови банкноти в чорапогащник и бельо на „Капитан Андреево“
Недекларирана валута на обща стойност 262 280 лева задържаха митническите служители ...
15 часа
Километрично задръстване от тирове и автомобили на границата с Турция
Огромни струпвания от тирове и леки коли са се образували на границата с Турция. Опашката ...
15 часа
Германските имиграционни власти са предупреждавали за заподозрения от Магдебург
Германската Федерална служба по проблемите на миграцията и бежанците съобщи, че е ...
16 часа
Илков: Няма място за притеснения от съкращаване на бройки в „Гранична полиция“
Няма място за притеснения от съкращаване на бройки в "Гранична полиция" или за някакви ...
17 часа
Русия превзе още две села в Източна Украйна
Русия заяви, че е превзела още 2 села в Източна Украйна, което е най-новата териториална ...
17 часа
Нова измама в Ловеч: Купуваш подарък по интернет, получаваш неприятна изненада
В навечерието на коледните и новогодишни празници се увеличават броят на измамите ...
18 часа
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от село Конаре.
Шести ден ...
20 часа
Тайсън Фюри: Обраха ме, Усик получи коледен подарък
Тайсън Фюри заяви, че е бил "обран", след като загуби с единодушно съдийско решение от ...
21 часа
Пираня-вегетарианка и змия Леонардо ди Каприо са сред новоименуваните видове през 2024 г.
Пираня-вегетарианка от Амазонка и летящ динозавър, вкаменелости от който са открити ...
22 часа
Ако не спите с чорапи, ето защо трябва да започнете още тази вечер
С падането на температурите през зимата хората предприемат различни мерки, за да затоплят ...
22 часа
Защо е важно да се храним със сезонни храни
Природата ни дава хранителните вещества, от които се нуждаем в точното годишно време. ...
22 часа
Усик срази Фюри и остава №1 в тежка категория
Олександър Усик спечели реванша си за шампионската титла в тежка категория срещу Тайсън ...
23 часа
Пръстените на Сатурн: Удивителната визитка на най-забележителната планета в Слънчевата система
Сатурн, вторият по големина газов гигант в нашата Слънчева система, продължава да впечатлява ...
23 часа
Албания забранява TikTok
Албанското правителство ще блокира достъпа до социалната платформа TikTok за период ...
23 часа
Ще продължат ли снеговалежите в неделя
През деня ще преобладава слънчево време. По-значителна облачност ще има преди обяд ...
1 ден
Честваме Света Анастасия, ето какво гласи народно поверие
На 22 декември православната църква почита деня на Великомъченица Анастасия (Св. Чьорна). ...
1 ден
Упоени и изнасилени жени: Защо в Телеграм се хвалят с това
В продължение на повече от година разследващи журналисти от ARD са наблюдавали чатове ...
1 ден
Умора и намалена концентрация: Какви други симптоми алармират за недостиг на витамини в организма
Умора и намалена концентрация - какви други симптоми алармират за недостиг на витамини ...
1 ден
ДПС се събра на извънредна национална конференция (ВИДЕО)
Извънредна XII национална конференция на ДПС се провежда в НДК. Събитието беше анонсирано ...
1 ден
Зеленски обеща още удари срещу руски военни обекти
Украинският президент Володимир Зеленски заплаши с нови нападения срещу военни обекти ...
1 ден
Стъпкани по време на раздаване на храна: Десет души, включително деца, са загинали в Нигерия
Десет души, включително четири деца, загинаха при тъпканица в столицата на Нигерия ...
1 ден
Стотици се събраха в Магдебург, за да почетат паметта на жертвите на нападението
Стотици германци, включително представители на крайната десница, се събраха тази вечерта ...
1 ден
Десетки пътници от два влака са блокирани на две гари под Балкана
15 души на гара „Царева ливада“ и над 40 пътници във влак на гара „Дъбово“ са блокирани ...
1 ден
Зеленски се е срещнал с директора на ЦРУ в Украйна
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че се е срещнал с директора на ЦРУ ...
1 ден
Боровец откри зимен сезон 2024/2025 с впечатляващо светлинно шоу (СНИМКИ)
Боровец, първият и най-стар зимен курорт на Балканите, даде старт на зимен сезон 2024/2025 ...
1 ден
Затвориха за кратко Прохода на Републиката
Проходът на Републиката бе затворен за кратко, заради снегонавявания и закъсали тежкотоварни ...