Той напуска престижния пост на френски министър на външните работи с успех - споразумението на ООН за климата. Дипломатически и личен успех, който засенчва други големи международни въпроси, по които Лоран Фабиюс не успя да остави решителен отпечатък.
На една от последните си срещи с журналисти в Ке д'Орсе тази седмица, Фабиюс спомена двата "големи успеха" през близо четирите години, през които оглавяваше френската дипломация, в контекст на тежки международни кризи: (глобалната конференция за климата) COP21 през декември и споразумението за иранската ядрена програма през юли.
Преди да добави, за министерството, което ще напусне: "Оставям един Ролс Ройс."
На 69 години, Лоран Фабиюс ще оглави Конституционния съвет с 9-годишен мандат, след близо 30 години бурна кариера.
"Тежка артилерия" на френския политически живот, той бе, според влязлата в аналите формула, "най-младият министър-председател на Франция" в периода 1984-1986 г., по време на първия 7-годишен мандат на президента социалист Франсоа Митеран.
Тогава Фабиюс бе на 37 години, но вече имаше 10 години в политиката зад гърба си (активист, депутат, министър на бюджета през 1981 г.). През своята кариера той минава през почти всички постове, с изключение на високите етажи на съдебната власт, към които впрочем никога не се стреми.
Неговият път остава белязан от един драматичен епизод: аферата със заразената кръв - един от най-тежките санитарни скандали в историята на съвременна Франция (раздаването през 1985 г. от Националния център за кръвопреливане на заразени с вируса на СПИН кръвни банки). По онова време Лоран Фабиюс е министър-председател. Правосъдието му повдигна във връзка със случая обвинения, които бяха снети през 1999 г.
Друг удар, този път чисто политически, неговото "не" на референдума за проекта за европейска конституция през 2005 г. в разрез с официалната линия на социалистите му костваше изключване от националния секретариат на партията. Този епизод изостря неговата вражда с... Франсоа Оланд, по онова време лидер на социалистическата партия и понастоящем президент на Републиката.
"Министерство на кризите"
Въпреки че двамата мъже се мразеха открито през годините, не се чува и една дума накриво, откакто Франсоа Оланд застана начело на държавата, а Лоран Фабиюс зае втория пост в правителството.
В началото новак във външната политика, Фабиюс веднага се потопи в трупащи се една след друга кризи. Сирия, Либия, Близкият изток, Мали, Централноафриканската република, Украйна... и се опитва да направи така, че да бъде чут гласът на Франция. Резултатите обаче не са еднозначни.
Френската дипломация за Сирия, тръгнала през 2011 г. от презумпцията, че режимът на президента Башар ал Асад ще падне бързо, бе принудена да еволюира, и дори да се промени из основи, под натиска на събитията. В Близкия изток, Лоран Фабиюс, искрен привърженик на решаването на конфликта на основата на съвместното съществуване на две държави, се опитва да лансира френски инициативи, които се провалят.
Африка бе оставена на министъра на отбраната Жан-Ив льо Дриан, който установи лични отношения с неколцина лидери от континента и започна военните операции "Сервал", "Сангарис" и "Бархан".
Остава иранското ядрено досие, водеща роля по което имаха Вашингтон и Техеран. Франция обаче претендира, че е изиграла ролята на жило, дало възможност за сключване на "силно споразумение".
Престоят на Лоран Фабиюс на Ке д'Орсе бе белязан също от поемане на контрола в негови ръце и от бързо назначаване на дипломати и съветници без формални процедури. И през април 2014 г., възползвайки се от една правителствена рокада, той завзе външната търговия и туризма, за да поведе "икономическа дипломация", един от неговите лайтмотиви.
Роден на 20 август 1946 г. в Париж, Лоран Фабиюс е минал през елитните учебни заведения на Франция - Висшето еталонно училище и Националното училище по администрация.
Произхождащ от семейство на антиквари, голям любител на изкуството, коварен със своите врагове, той пази дискретност за личния си живот. Фабиюс не коментира изцепките на своя син Тома, чест посетител на казина, на когото наскоро бяха повдигнати обвинения в измама и използване на фалшиви документи.
Нов скандал със сина на френския външен министър, този път в Лас Вегас
И Фабиюс обръща на смях периодично тръгващите слухове за неговото здравословно състояние, по-конкретно че е болен от Паркинсон. "Още не съм чувал за това. Оставате ли с впечатление, че треперя?", каза той през лятото на миналата година пред вестник "Монд".
Източник: БТА