Жители на „Орландовци” се жалват от частен кучкарник на майка и дъщеря
Жители на „Орландовци” се жалват от частен кучкарник на майка и дъщеря / снимка: БГНЕС, архив
Жители на „Орландовци” се жалват от частен кучкарник на майка и дъщеря
66052
Жители на „Орландовци” се жалват от частен кучкарник на майка и дъщеря
  • Жители на „Орландовци” се жалват от частен кучкарник на майка и дъщеря

Кучешки вой, невъобразима миризма в нощните часове и множество умрели плъхове са ежедневна картинка за живеещите на ул „Керч” в столичния квартал „Орландовци”. Това разказа пред Дарик Пламен Обретенов, в непосредствена близост до имота на когото се намира къща, в която две жени отглеждат 25 кучета в продължение на десетилетие.

За последните три години срещу собствениците на импровизирания кучкарник са подадени множество сигнали, молби и жалби до Столичната община, до ДНСК, до „Екоравновесие”, както и то Дирекцията по безопасност на храните, става ясно от думите на Обретенов. Нарушения обаче или не се констатирали, или пък жалбите оставали неуважени.

Днес бе извършена поредна проверка, този път от Министерството на земеделието храните, която установи, че условията, в които се отглеждат четириногите не само са задоволителни, но и са перфектни, отговарящи на всички необходими стандарти.

„Няма да отворя, ако излязат кучетата. От къде сте вие” - с тези думи специалистите от Дирекцията по безопасност на животните в Министерството на земеделието и храните бяха посрещнати от Снежана Крикорян, майка на Луиза, дамата, приютила преди години 25 бездомни четириноги в своя дом. Проверката се извършва след самосезиране от страна на експерти в дирекцията, запознали се от медийни публикации с оплакванията на съседа Пламен Обретенов.

„Не се спи спокойно, шумът е невъобразим, смрадта към 21.00 ч., когато тя ги пуска от клетките, е непоносима. Дворовете са ни пълни с умрели плъхове, котките ни непрекъснато разнасят пилешки глави и кълки от суровото месо, с което тя ги храни. Организирал съм подписка срещу нея и към момента има 88 души, които са се подписали”, разказва мъжът.

По време на двучасовото ни посещение пред „къщата на кучетата” намерихме и съседи, които се изказаха в защита на въпросната дама.

„Какъв ви е проблемът? За кучетата ли? Еми аз вкъщи имам три. Тя ги храни всеки ден, докарва хляб, всичко е, както си трябва. Това е, сега и да висите цял ден и цяла нощ - няма я”, агресивно се обръща жената.

Петнадесет минути след като майката Снежана разбра за присъствието на специалистите, дъщеря й Луиза Крикорян се появи. „Това си е психически тормоз непрекъснато. Аз не убивам кучета и не ги тормозя, за да ме третирате като разбойник. Значи, миналата година заради господина постоянно излизах от работа заради някакви проверки и протоколи. Не се установи проблем. А майка ми е на 70 години, това е постоянен тормоз. Но аз имам работа, работя на две места, за да изхранвам тези кучета, които преди 10 години съм събрала от улицата. А това е работа на общината”, заяви Луиза.

Не бе установен проблем и сега, при поредната проверка, коментира Милена Трендафилова, държавен експерт в дирекцията.

„Кучетата имат постоянен достъп до храна и прясна вода. Съдовете са абсолютно чисти, никъде не е мръсно, няма нито фекалии, нито мръсотия. Всички животни имат паспорти, чипирани са, което е изискване, ваксинирани са и не представляват никаква опасност нито за себе си, нито за живеещите в района. Ето и сега, 10 човека седим тук и не се чува кучешки лай, което говори, че животните не са агресивни”, каза Трендафилова.

Пламен Обретенов обаче е убеден, че нещо в цялата система не е наред. В момента за него остава да разчита на Комисията за защита от дискриминация, до която вече е подал жалба. Следващата стъпка ще бъде при омбудсмана.

„Дали са правили сравнение на куче по паспорт и снимка. Как ще са законни като не са домашни любимци, а са прибрани от улицата. И защо досега общината, като е извършила толкова проверки, съвместно с ДНСК, за незаконното строителство, не са констатирали, че това е обект, на който му е сменено предназначението. И ако иска държавата, нищо, че няма закони за това, тя може да бъде доста стриктна”, споделя още мъжът.