Българинът живее по-скъпо през 2017 г. През есента на миналата година цените са били със средно 3% по-ниски отколкото са сега, разказва NOVA.

За последната година у нас най-много са се покачили цените в хранителния сектор. Млечните продукти са скочили с 10%, яйцата пък са с 29% по-скъпи и стигат до 40 стотинки за бройка.

Яйцата на пазара - златни

Може ли да се говори за покачване на инфлацията в този случай? Специалистите успокояват, че няма такава опасност, защото за сметка на храните, други сектори свалят цените. Самолетните билети, туристическият и ресторантьорският бранш поевтиняват.

България на седмо място в Евросъюза по собствени жилища

„Ако вземем яйцата, можем да си обясним този скок на цените с проблема с фипронил. Буквално бяха унищожени милиони яйца в Западна Европа. И тъй като търсенето на този продукт си остава постоянно, кризата формира дефицит. И това се отразява върху цената”, обясни Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители”.

През 2017 г. портфейлът на българина се изпразва по-лесно, отколкото през изминалите няколко години, сочат анализаторите.

Северозападна България: Като след бедствие, заличило живота

„Последните години се радвахме на дефлация, което от гледна точка на потребителите е радостно, т.е. ти можеш със същите пари да си купиш повече неща. Вече не е така. Сега се очаква да минем към инфлация, умерена но инфлация. Това не би било проблем ако доходът расте по-бързо”, обясни Десислава Николова от Институт за пазарна икономика.

Любопитни данни: ето как живеем

През 2017 г. средната брутна работна заплата е 1064лв., което е ръст с малко над 11,5% спрямо миналата година. Въпреки това заплатите у нас остават далеч от средните за Европа.

До края на годината се очаква цените на основните хранителни продукти да останат на сегашните си нива.

nova.bg