/ БГНЕС
Марчев бе задържан от служителите на СДВР след размириците на протеста на 10 юли вечерта пред сградата на Министерския съвет
„В момента без данни за травматични увреждания на гръден кош и коремни органи“. Това е една от няколкото констатации в епикризата, с която студентът в Хага Евгени Марчев по собствено решение напуска УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“ на 12 юли 2020 г., съобщиха за DarikNews източници от болницата.

Ковачева поиска ефективно и бързо разследване на случаите с полицейско насилие над граждани

Документът е подписан лично от заместник-директора на „Пирогов“ и шеф на клиниката по неврохирургия професор д-р Николай Габровски. Диагнозата на Марчев при напускането е „комоцио церебри“ с повърхностна контузия на главата (контузио регио париеталис капитис) и охлузване на коляното, за която съобщиха и от полицията още на 11 юли.

Марчев бе задържан от служителите на СДВР след размириците на протеста на 10 юли вечерта пред сградата на Министерския съвет. Студентът, родителите му, както и организаторите на протеста от т. нар. „Отровно трио“, твърдяха, че той е бил жестоко пребит от полицаите под колоните на Министерския съвет.

„Ако го снимате и го покажете колко е бит, ще стане революция“, обяви миналата седмица в тв интервю един от „Отровното трио“ - адвокат Николай Хаджигенов, който често води дела срещу полицията.

Вчера самият Марчев за първи път даде половинчасово телевизионно интервю. Малко по-късно във Фейсбук в коментари и профили много хора питаха защо, след като е бил жестоко пребит, не се виждат видими белези.

Марчев твърди, че е получил множество „шутове, удари по гърба, бъбреците, главата, по цялото тяло“. И в резултат имал хематоми по лицето и главата. Такива обаче не си видяха на телевизионния екран, а според лекарите малки кръвоизливи и хематоми се разнасят и преминават за около 2 до 3 седмици. Вчера бе едва седмият ден от размириците пред сградата на Министерския съвет.

Ивайло Иванов: Фалшивите новини могат да окървяват един протест

„През цялата вечер съм им се молил (на полицаите в ареста - б.р.), казал съм им - хора, искам линейка, болят ме гърдите, не мога да дишам“, оплака се още Евгени Марчев. Той изрази пълно доверие в лекарите и медицинските сестри от „Пирогов“ и дори им изказа благодарност.

Същите лекари от „Пирогов“ обаче не са установили никакви проблеми с гръдния кош или белия дроб на студента. „На 11 юли му беше извършена рентгенография – на гръден кош и бял дроб.

"Д-р Георгиева установи, че всички параметри са в нормалните показатели на клинично здрав човек. Констатира, че е запазена цялостта на обхванатите кости, т.е. няма счупвания“, разказаха нашите източници.

Фразата „Не мога да дишам“, според известната журналистка Мира Баджева, е същата, която е запалила последната протестна вълна в Съединените щати. „Позната ли ви е тази фраза? Помните ли каква ярост отключи тя само преди месец в Америка?“, твърди Баджева, която също смята, че Марчев е жестоко пребит от полицията.

На 25 май 2020 г. афроамериканецът от Минесота Джордж Флойд почина по време на арест в Паудърхорн - квартал на Минеаполис.

Полицейската акция бе записана от случайни минувачи със смартфони. Полицейският служител Дерек Шовин задържа с коляното си врата на Флойд в продължение на 8 минути и 46 секунди, като за 2 минути и 53 секунди от това време Флойд е неконтактен.

Флойд е задържан с белезници и лежащ на земята, докато Шовин го задържа с коляното си. Според записите на очевидците, Флойд на няколко пъти съобщава, че не може да диша.

У нас случаят „Марчев“ също започна с видеозапис и глас на жена, която крещи: „Не ги бийте, помогнете им“. Още на следващия ден в телевизионно интервю друг от „Отровното трио“ - Арман Бабикян, за когото са правени множество журналистически разследвания, че поддържа сайтове за фалшиви новини, направи директен паралел между случая с Марчев, смъртта на Джордж Флойд в Минеаполис и протестите в Съединените щати и София.