В 6 области на страната болничните легла са по-малко от необходимото
В 6 области на страната болничните легла са по-малко от необходимото / Sofia Photo Agency, архив
В 6 области на страната болничните легла са по-малко от необходимото
38036
В 6 области на страната болничните легла са по-малко от необходимото
  • В 6 области на страната болничните легла са по-малко от необходимото

В 6 области на страната броят на болничните легла е по-малък от необходимото. Това е посочено в проекта на новата Национална здравна карта, съобщи здравният министър Стефан Константинов. Недостигът на легла е в областите Кърджали, Разград, Силистра, Хасково, Шумен и Ямбол. Същевременно в седем области броят на леглата надвишава максималния праг, като в столицата те са с 3000 повече от необходимото. Други области с повече легла са: Благоевград, Кюстендил, Пазарджик, Плевен, Смолян, Стара Загора и Пловдив.

На този етап това неравномерно разпределение на болничните легла няма как да бъде регулирано заради сега действащия закон за лечебните заведения, коментира доктор Стефан Константинов. Той заяви, че ще предприеме законодателна инициатива, така че здравната карта и посоченият в нея брой легла по региони да са задължителни като критерий за сключване на договор с Националната здравноосигурителна каса. „Виждайки къде има евентуални неща за подобрение, мисля, че ще е от полза до няколко месеца да внесем законопроект, с който да ги регулираме всичките тези неща", добави д-р Константинов.

Въпреки първоначалната идея на депутатите от ГЕРБ картата да е задължителна от тази година, в крайна сметка в закона е записано, че ще е препоръчителна. Попитан дали е доволен от променената методика за финансиране на лечебните заведения от Надзорния съвет на здравната каса, Константинов отговори: „Мисля, че финалният текст още не е подписан. В момента, в който бъде подписан, ще мога да кажа. Като цяло разговорите, които проведохме в последните два дни, са в правилната посока. Предполагам ме питате, защото имах изказване по тази тема, мисля, че то даде резултат".

Здравният министър определи първоначалния вариант за финансиране на болниците, предложен от шефа на касата д-р Нели Нешева, като задържане на статуквото и пилеене на пари.

Министърът коментира и докъде е стигнала реформата четири месеца след като зае поста: „Известна промяна има и няма как да няма след като има нов министър - аз вече не съм нов всъщност за средната продължителност на министрите, вече съм един зрял министър".