Свещите за торта тип фойерверк тровят децата заради вредни химични елементи, които попадат по тортата.
Това стана ясно от думите на председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор Стефан Цанков и главния директор на Дирекция „Надзор на пазара" Мирослав Йотов.
По думите на Цанков не всички такива продукти са некачествени и затова трябва да внимаваме откъде ги купуваме. Йотов коментира, че ако сме решили да сложим на тортата свещичка фойерверк, преди да я закупим, трябва да видим дали има предупредителни надписи от кого и на каква възраст да се използва и има ли СЕ маркировка.
Защо на рожден ден се яде торта?
След получени жалби за натровени деца, получили и обриви, от агенцията направили проверки.
"Установихме, че се предлагат нерегламентирани фонтани свещи за торти, които при горенето си отделят вредни химически елементи, които попадат върху тортата и впоследствие се консумират", обясни председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор Стефан Цанков.
"Вредността е огромна, когато се отделят вредни части и попадат върху тортата. Не е невъзможно да се премахне горният слой, но представете си, че има и небрежни родители, които да не го премахнат и да разчитат, че този продукт е безопасен. По този начин това може да попадне в децата, а то е или трудно разградимо, или неразградимо в повечето случаи, защото е пластмаса и това може да доведе до фатални последици", добави главният директор на Дирекция „Надзор на пазара" Мирослав Йотов.
По думите на Цанков от този тип продукти има и качествени, важното е откъде се купуват, защото според него трудно може да се разчита на безопасност и качество, ако пазаруваме от магазини за лев или отворени битпазари. Йотов коментира как да се ориентираме, че свещите фонтан не са опасни:
"Трябва този фонтан за торта задължително да има съответните предупредителни надписи, че може да се ползва в закрити помещения, да има възрастово ограничение, да се полза от деца над 12 години. Задължително трябва да има съответните знаци за проведените изпитвания и инструкция как да бъде поставен и запален фонтанът, съответно - съдържа ли вредни вещества или не".
Йотов допълни, че проблемът е в декларирането на продуктите не като пиротехнически изделия:
"Защото пред митничаря свещ за торта означава, че може и да е свещ от парафин".
По думите на главния директор от инцидентната кампания се е оказало, че повече от 80 % от откритите продукти са без информация върху тях и съответно са били иззети и унищожени. В София всичко е било редовно, за разлика от проверките в провинцията.