Спират плановите операции за месец август в МБАЛ „Д-р Иван Селимински"-Сливен. Ще се поемат само спешните случаи. Започва стриктно наблюдение на листата за планови хоспитализации и ежеседмична справка на заработените и изразходвани средства. Това решение е взето по време на Медицински съвет в болницата. Причината е делегирания бюджет за месец август, който не е достатъчен за нормалното функциониране на лечебното заведение.
За сливенската областна болница сумата е 644 000 лева, докато през последните три години средствата, получавани от здравната каса за изработени дейности по клинични пътеки, са около 1 млн. лева месечно „Новият бюджет оставя болницата в крайно тежко състояние, защото сумата е дори под фонд „работна заплата", който е около 700 000 месечно", каза изпълнителният директор д-р Васислав Петров. „Отделно за неотложни разходи като ток, студена и топла вода и храна, на болницата са нужни месечно около 125 000 лева, които през зимния период нарастват с около 40 000 лева", уточни той.
„Ако бюджетът е този, няма да можем да платим заплатите изцяло, няма да можем да си заплатим разходите, ще се стигне до изключване на тока и водата. Дори не говоря за грамадното перо „лекарства и консумативи". Просрочените ни дългове вече са 1 850 000 лева. Получавам писма от фирмите-доставчици, които искат да сключим погасителен план. Как да стане, след като това са парите, с които ще разполагаме?", коментира д-р Петров.
В знак на несъгласие с предложения от касата бюджет, Съветът на директорите в МБАЛ „Д-р Иван Селимински" в Сливен е взел решение да не се подписва анекса към индивидуалния договор за август. Лекарите се надяват положението да се промени и финансирането на болниците да е адекватно. Ръководството на Сливенската болница е изпратило писмо до Министерството на здравеопазването, в което изразява своята позиция и иска министерството да се намеси като принципал, за да остане болницата достатъчно стабилна. „Разбираме, че има проблеми, но намаляването на финансирането с толкова голям процент повече ще навреди, отколкото ще помогне на бюджета на държавата", каза д-р Петров. От началото на месеца до 9 август, средствата, които ще се фактурират пред касата, са на стойност 200 000 лева. Въпреки, че август е по-спокоен заради топлото време и отложените за по-късно операции, в болницата се извършват животоспасяващи операции на хора, пострадали при катастрофи. Пътните инциденти зачестяват и заради това отделението по реанимация от началото на месеца е изразходвало толкова средства, колкото за целия месец юли, когато не е имало много тежко пострадали, разясни още той.
Към този момент не е обсъждан вариант пациентите да заплащат за консумативи. Болницата все още очаква решение на касата за средствата, които не са изплатени на болницата за изработени дейности от март до края на юни. За периода РЗОК дължи на областната болница сума от 1 611 000 лева.
Средно на година през сливенската болница преминават 22 000 пациенти. Лечебното заведение е най-голямото в региона, поема всички спешни случаи и разполага с 519 легла.