Прокуратурата: Евродокладът подпомага усилията ни за съдебната реформа
Прокуратурата: Евродокладът подпомага усилията ни за съдебната реформа / Sofia Photo Agency, архив

Ръководството на Прокуратурата на Република България е на становище, че докладът подпомага усилията на българските власти в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност и носи силно послание за необходимост от диалог и сътрудничество между институциите. Това се посочва в позиция на прокуратурата по доклада на ЕК за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.

Измененията в Конституцията, свързани с разделянето на ВСС на две колегии и увеличаване правомощията на неговия инспекторат, правилно са оценени като важна стъпка за съдебната реформа. Обективно е отчетена потребността от промени в НК и НПК и от бързи изменения в Закона за съдебната власт, смятат още от прокуратурата.

Правителството разчете сигналите в евродоклада

Всякакви внушения за препоръчана външна експертиза и "двоен мониторинг" на прокуратурата са некоректни и омаловажават професионалните усилия и достойнство на прокурорите и следователите, според държавното обвинение.

Според ръководството на прокуратурата е удовлетворяваща оценката по повод създаването на Специализираното звено "Антикорупция". Отчетени са "положителни резултати от това по-тясно сътрудничество между службите в рамките на специализираната структура". Оценени са и постигнатите от специализираните прокуратура и съд "известни резултати" с оглед внесените в съда дела и постановени осъдителни присъди.

Според държавното обвинение констатацията "забавен напредък и липса на солидни резултати" по тези направления не може да бъде оспорена.

Брюксел има сериозни съмнения за независимостта на съдебната власт у нас

Във връзка с отправените препоръки за изготвяне на обективен анализ на причините за неуспешно приключили дела за корупция и организирана престъпност, прокуратурата в кратки срокове ще проучи дела, по които заради неефективно разследване са постановени осъдителни решения на ЕСПЧ срещу България; ще ревизира цялостната дейност на специализираната прокуратура; ще допълни анализа си на делата за корупция, вкл. със случаите на посегателство по отношение на средства на ЕС.

Ръководството на прокуратурата призовава констатациите в доклада да бъдат подложени на обективен прочит и градивно обсъждане.