/ Прессекретариат на държавния глава
По думите му България има потенциал да се развива като водещ изследователски и научен център в областта на високите технологии
„България има потенциал и трябва да се развива като водещ изследователски и научен център в областта на високите технологии. Задачата не е лесна, изисква обединяването на много институции, на усилията на академичните среди и на цялото ни общество“. Това заяви президентът Румен Радев, който участва в церемонията по откриването на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към СУ „Св. Климент Охридски“ (INSAIT), в партньорство с двата най-големи технологични университета на Швейцария - Федералния технологичен институт в Цюрих и Политехническия университет в Лозана. Целта на проекта е да привлече преподаватели от световна величина в областта на компютърните науки и изкуствения интелект, да създаде технологични лидери и изследователи на водещо ниво и да насърчи създаването на успешни стартъпи и предприемачи.
 
„INSAIT е блестящ пример как личност със своите дълбоки познания, професионален авторитет, визия за бъдещето и огромна енергия може да промени хода на историята не само за една страна, а за цял регион“, отбеляза държавният глава и изрази признателност за неуморния труд към проф. Мартин Вечев, създател на INSAIT и професор в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, водещ учен в света на компютърните науки и изкуствения интелект. 
 
По думите на президента създаването на този институт е успяло да обедини усилията на четири правителства – две редовни и две служебни, които са постигнали единство и приемственост в името на висока национална цел. „Сигурен съм, че ако втората част на Българо-швейцарската програма продължи по този начин и създадем още няколко такива института, ще имаме много по-благотворна политическа среда в България“, отбеляза Румен Радев.
 
Преди церемонията в Националния дворец на културата държавният глава проведе среща с министъра на икономиката, образованието и научните изследвания на Конфедерация Швейцария Ги Пармелин. Двамата обсъдиха перспективите за продължаване на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, с която страната ни получава експертна и финансова подкрепа в области като насърчаване на икономическия растеж и подобряване условията на труд, социална стабилност, обществена сигурност, опазване на околната среда, върховенството на закона и укрепване на гражданското общество.
 
Президентът Радев подчерта стремежа на България да затвърди постигнатите резултати и по време на втората част на програмата. „Особено значими са успехите в областта на професионалното обучение, която обхвана хиляди български ученици, множество училища и фирми“, посочи държавният глава. По думите му професионалното обучение е фактор за намаляване на младежката безработица, за обществена интеграция и насърчаването на много малки и средни компании в различни сфери.
 
Обща беше позицията, че Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към СУ „Св. Климент Охридски“ ще бъде от полза за бизнеса, както в Швейцария, така и в България, също така ще допринесе за това, българските учени и студенти да остават и да работят в България, а резултатите от тяхната работа да бъдат от полза и за двете страни.
 
Позитивната тенденция за увеличаване на икономическия обмен между България и Швейцария, както и сътрудничеството в сферата на сигурността и отбраната също бяха сред темите, обсъждани на срещата. 
 
Прессекретариат на държавния глава