/ БГНЕС
С 11 гласа „За“, 9 „Против“ и без „въздържали се“ правната комисия прие на първо четене предложенията на ГЕРБ за поправки в Изборния кодекс, свързани с машинното гласуване.

С промените се дава възможност на всеки дали да гласува с хартиена бюлетина или машинно. С машини се предвижда се гласува на всички видове избори, освен тези за местна власт, като ще се осигури устройство във всяка секция с над 300 избиратели.

Предлага се също така одитът, тестването и сертифицирането на устройствата за гласуване да се извършва от Държавна агенция „Електронно управление“ съвместно с Българския институт за стандартизация и Българския институт по метрология.

Поправките предвиждат и промяна на системата за избор на Велико народно събрание – идеята е 200 народни представители да се избират пропорционално, а останалите 200 – мажоритарно.

Предлага се и възможност изборният ден да бъде удължен до 48 часа, предвид извънредната епидемична обстановка.
 

правна комисия
DarikNews.bg

От ДПС и БСП изразиха категоричната си позиция срещу законопроекта. Според Йордан Цонев с тези поправки се прехвърля топката от Министерския съвет на ЦИК.

„Не смятаме, че трябвада се прехвърля отговорността от правителството на ЦИК. Отговорността на държавата е да ги сертифицира и да направи софтуер. Машините трябваше да бъдат произведени и държавата трябваше да ги сертифицира. Това не беше направено, а сега топката се прехвърля от МС към ЦИК. Това не бива да се случва. Не е работа на ЦИК да има складове“, коментира Цонев.

За Крум Зарков от БСП пък предложенията са „еманация на абсолютно безхаберното отношение към законодателния процес“.

„Изборите чукат на вратата. Вместо яснота, проектът внася допълнителен хаос. Вкарването на хартия обезсмисля усилието за въвеждането на машини. Не се търси начин как да се изпълни закона, а някой да поеме отговорност за неизпълнението на закона“, отсече Зарков.

Христиан Митев от „Обединени патриоти“ пък даде заявка, че ще гласува „въздържал се“ за законопроекта, тъй като не е съгласен с предложението за смесена изборна система за Велико Народно събрание, но в крайна сметка подкрепи предложенията на ГЕРБ.

От ДПС също имаха предложения за промяна в Изборния кодекс. За пореден път обаче бяха отхвърлени предложенията им за връщане на стария ред за образуване на избирателни секции в чужбина, както и да отпадне принципът на уседналост. Не бе приета и възможността за политическа агитация на майчин език с осигурен превод.

От движението предлагат още да отпадне текстът за задължителното гласуване, както и квадратчето „Не подкрепям никого“ в бюлетината.