/ iStock/Getty Image

И момчетата ще могат да се ваксинират безплатно срещу човешки папилома вирус (HPV), съобщиха от Министерството на здравеопазването.

Министерският съвет прие Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV), 2025-2030 г. Това съобщиха от правителствената информационна служба и уточниха, че по този начин се осигурява възможността за предоставяне на ваксинопрофилактика на различни групи от населението за предпазване от рак на маточната шийка и други ракови заболявалия, причинявани от HPV.

Тази програма е емблематична и се надяваме, че заедно с всички партньори и изпълнители ще променим мисленето, че профилактиката е приоритет. Неслучайно казвам това, защото всички знаем, че когато говорим за първична профилактика или ваксинопрофилактика на HPV инфекции и заболявания, ние говорим за спасени човешки животи“, заяви на пресконференция заместник-министърът на здравеопазването г-жа Добромира Карева.

Наред с това се продължават дейностите, които до момента са били реализирани в обхвата на действие на три последователни програмни периода на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, като е отчетена и необходимостта от тяхното разширяване, съобразно Европейската програма за имунизация до 2030 г., както и националните здравни приоритети, посочени в Национален план за борба с рака в Република България, 2027 и в Национална здравна стратегия 2030.

Стратегическата цел на програмата е намаляване на заболяемостта и смъртността от ракови заболявалия, причинени от човешки папилома вирус, която ще се постигне чрез увеличаване на броя на ваксинираните срещу HPV хора от целевите групи: момичета на възраст 10-14 г., момчета на възраст 10-13/14 г. и момичета и жени на възраст 15-21 г., като е заложено поетапно нарастване на броя на ваксинираните от 27 557 човека от целевите групи през 2025 г. до 174 932 лица от целевите групи през 2030 г.

От своя страна главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев изтъкна, че това е тема, която засяга хиляди български семейства. „Губим по две жени на ден. При положение, че имаме ваксина, имаме световния опит, който показва ефективността на тази ваксина. Погледнете Шотландия, Холандия, Австралия, Нова Зеландия – тези хора нямат диагнозата рак на маточната шийка“, посочи доц. Кунчев.
В новата програма целевите групи са значително разширени, подчерта д-р Кремена Пармакова, началник отдел „Надзор на заразните болести“ в МЗ. 

Планирано е провеждането на национални информационни кампании, както и на съвместни инициативи с образователния сектор, регионални организации, администрации и др., касаещи ползите от ваксинацията срещу HPV. Целта е да бъде повишена осведомеността на обществото за здравното и социалното значение на раковите заболявалия, причинени от папилома вируса и възможностите за тяхната профилактика чрез имунизация, добавиха от пресслужбата на кабинета.

Момчетата ще могат да се ваксинират безплатно срещу човешки папилома вирус от следващата година в рамките на национална програма, каза пред журналисти през март министърът на здравеопазването Силви Кирилов. По думите на министър Кирилов за тази година за ваксиниране на младите момичета в рамките на същата програма са осигурени 10 млн. лева. Ваксинирането на момичетата се извършва в рамките на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Имунизациите са безплатни за момичетата във възрастовата група 10-13 г., а ваксинирането е препоръчително.

Пълното изпълнение на програмата започва след няколко седмици, за да може да се проведат преговорите с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и сключването на договори, уточни д-р Кремена Пармакова. Момичетата, които са започнали ваксинационния си курс по предишната програма, ще могат да завършат курса по новата програма, посочи още тя. В програмата е заложено и провеждане на национална информационна кампания, както и повишаване на осведомеността сред медицинските специалисти. Програмата ще остане с препоръчителен характер, а целта ни е да осигурим ваксинация на младите жени до 21-годишна възраст, като до 2030 г. да се достигне до 175 хиляди ваксинирани срещу човешки папилома вирус, каза още тя. По думите ѝ ще се търси и възможност за улесняване на достъпа до ваксина.

Осигурили сме възможност за всички момичета да се ваксинират, така че да имат гаранция, че няма да се срещнат с поне един от щамовете на раковите заболявания, каза доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. По думите му в няколко държави в Европейския съюз (ЕС) има висок обхват с тази ваксина и сред младите жени няма диагноза рак на маточната шийка. Ваксинопрофилактиката остава най-приоритетното и ефективно средство в медицината. По думите му в следващата година здравеопазването има три най-важни задачи – да осигури на всяка жена възможност, ако желае, да се предпази от рак на маточната шийка, да осигури на всички деца възможност, ако желаят да се предпазят от варицела, както и да осигури на всяко дете до едногодишна възраст защита срещу респираторно-синцитиален вирус, посочи още доц. Кунчев.

През последните месеци се работеше усилено за продължаване на програмата и за разширяване на обхвата ѝ, а днес  Министерският съвет прие програмата, каза заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева и изрази надежда, че ще се промени мисленето, че профилактиката е приоритет. Когато говорим за профилактика, говорим за спасени животи, допълни тя.

 „Днес е празник! Защото най-после думата профилактика е изпълнена с истинско съдържание. От 2006 г. се прилага ваксинацията срещу HPV. Опитът от света показва, че това е една безвредна и изключително ефективна ваксина, която пази от много типове рак“, посочи проф. Радка Аргирова, съучредител на Коалиция HPV.

Към думите ѝ се присъединиха д-р Гергана Николова – главен координатор на Коалиция HPV и общопрактикуващ лекар и доц. Йорданка Узунова от Българска педиатрична асоциация. „Ваксините спасяват животи! Много е трудно да кажеш на един млад човек, че има рак. И е още по-трудно, когато знаеш, че е имало как този човек да бъде защитен“, посочи д-р Николова. „Благодаря на целия екип на Министерството, защото беше трудна битка за осигуряване на добро финансиране и разширяване на обхвата на програмата“, заяви доц. Узунова.

 От своя страна онкогинекологът проф. Стефан Ковачев изтъкна, че включването на момчетата в програмата е изключително важна стъпка. „HPV е най-честата сексуално-трансмисивна инфекция в света“, посочи проф. Ковачев. „Ние сме тези, които се сблъскват с рака и неговите последствия и стоим зад всички инициативи, свързани с ваксинационните програми“, допълни доц. д-р Илия Карагьозов от Българската асоциация по онкогинекология и акцентира върху значението на вторичната профилактика.

Никол Николова/БТА