Създава се одитен комитет към Министерство на здравеопазването, който да ревизира търговете за лекарства, сключвани през последните две години. Това съобщи Теодора Захариева от Центъра за защита правата в здравеопазването. По думите й в договорите за скъпоструващи лекарства може да се открият редица злоупотреби.
Така например заявените лекарства за онкоболни от министерството са били много по- малко от необходимите и така всяка година около 2/3 от пациентите все още не могат да се снабдят с животоспасяващи медикаменти.
„В момента липсват животоспасяващи лекарства за пациенти с рак на гърдата и на костите", обясни Захариева. По думите й проблемът с липсата на медикаменти няма как да се реши бързо, защото за тази година бюджета за онкоболни е със 7 млн. лева по- малко от миналата, а нуждаещите се увеличават непрекъснато. „Оказва се, че единия от медикаментите за метастази на костите, при заявка от 16 000 флакона от диспансерите, министерството е договорило 8000", каза тя.
Захариева ще участва в одитния комитет, който ще разследва дали е имало злоупотреби с лекарства при предишното ръководство на ведомството. Според нея скъпоструващите лекарства трябва да започнат да се отпускат от здравната каса, а не както е досега от комисия към министерството. „тя създава нещо лимитиращо, т.е. въвеждат се едни допълнителни критерии, необяснимо защо. Според нас - знаем защо - за да са по-малко хората, които се лекуват. Много искам да видя човека, който каза, че ще бъдат 8000. Аз искам да разбера кой ограничава договорите.
Все още не е ясно кога ще започне одита в министерството.