Маргарита Попова за Сирия: Нямаме време за остаряло политическо мислене
Маргарита Попова за Сирия: Нямаме време за остаряло политическо мислене / снимка: Пресцентър на президента

Трябва да покажем, че имаме готовност, знание и опит да прозрем някои много важни политически събития, които се случват у нас, в Югоизточна Европа, в рамките на Европейския съюз и в глобалния свят, за да можем, с ваша помощ, да взимаме по-верни политически решения, обърнати към гражданите на Европа и на света.

Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова по време на дискусия със студенти от над 20 университети от цялата страна, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. В курортен комплекс „Албена” вицепрезидентът бе основен гост на студентската конференция „Наука и образование в 21 век - проблеми и тенденции”, която се провежда за втора поредна година в рамките на инициативата „Летен университет” и събра повече от 400 студенти.

По повод ситуацията в Сирия вицепрезидентът припомни, че основната задача на политиците е чрез съвместен диалог да намерят най-правилното и добро решение. „Нямаме време за остаряло политическо мислене, робуващо на безперспективни идеологеми”, каза Попова. Пред студентите вицепрезидентът очерта мащабите на хуманитарната криза и определи случващото се в арабската държава като „поредното човешко безумие”. „Не може кервани от деца да напускат собствената си родина, да не знаят къде отиват, да бъдат отделяни от тези, които са ги създали, да бягат и да търсят хаотично подслон, понякога да го намират, а понякога - не”, коментира вицепрезидентът.

Пред студентите Маргарита Попова очерта основните аспекти на политическата интеграция в Европейския съюз. Вицепрезидентът обоснова пред младите хора необходимостта от засилване на интеграцията в областта на единното европейско законодателство по отношение на наказателната политика в интерес на всички европейски граждани и изработването му „от почтени хора за постигане на устойчивост в резултатите и еднаквост в прилагането на уредбите и нормативните актове”.

Като друг основен аспект на евроинтеграцията, който според вицепрeзидента е пренебрегван през последните години, е развитието на двустранното и на регионалното сътрудничество. „Европа е една и ние сме част от нея”, подчерта Маргарита Попова и напомни за необходимостта „прозренията на Югоизточна Европа да бъдат внедрени в ценностната система на Западна Европа - за да има единна и хуманна Европа, в която младите хора също ще прибавят ценности”.

Вицепрезидентът запозна студентите с целите и задачите на Международната антикорупционна академия. Провеждането на обучения, въпроси на международното сътрудничество в борбата с корупцията и създаването на по-добра експертиза в областта на антикорупцията, обсъдиха още вицепрезидентът и младите хора. Студентите получиха покана да се възползват от възможностите за обучение, предоставяни от стажантските програми в президентската администрация. До началото на 2014 г. такива програми ще стартират в комисиите по предоставяне на убежище и по българско гражданство и българи в чужбина.