Борисов на двучасов разпит за Чакъра
Борисов на двучасов разпит за Чакъра / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Бившият премиер Бойко Борисов се яви на разпит по делото за Тодор Димов-Чакъра, който загина при акция с командоси през декември 2003 г.

Според източници на „Труд" Борисов прекарал близо 2 часа във Военноокръжна прокуратура, отговаряйки на въпроси за действията на тежковъоръжените части, обсадили къщата на Чакъра край Харманли преди 10 години.

Лично Борисов, който бе главен секретар на МВР тогава, ръководеше атаката на силите на реда. Тогава последва хайка за Чакъра, който се криеше от властите, като отказваше да изтърпи присъда за кражба.

Обкръжен от полицаи в къщата си, той отказа да се предаде и започна да стреля. Повиканото подкрепление барети сломи съпротивата му, откривайки по него огън с гранатомет. В щурма участваха над 100 служители на МВР с Бойко Борисов начело.

Под мощния обстрел къщата пламна. А когато стрелбата утихна, се установи, че Чакъра е загинал. Борисов публично пое отговорност за случилото се. Пресцентърът на МВР съобщи, че издирваният престъпник се е самоубил.

Образуваното досъдебно производство беше прекратено със заключение, че ченгетата не са извършили престъпление. Пловдивски военни магистрати постановиха, че Чакъра стрелял по униформените, минирал подстъпите към вилата си и накрая се самовзривил с граната, за което служителите на МВР нямат вина.

През февруари т.г. обаче Европейският съд по правата на човека осъди България да плати 50 000 евро на вдовицата и синовете на загиналия. Мотивите: нарушено е правото му на живот, властите не са приложили стандарта за "абсолютна необходимост" при употреба на сила. Евросъдът посочи още, че в България не е имало ефективно разследване на случая.

Веднага след присъдата от Страсбург главният прокурор Сотир Цацаров внесе искане за възобновяване на делото. Вместо да го повери отново на пловдивските магистрати, които го бяха прекратили, обвинител №1 разпореди с него да се заемат софийските военни прокурори.

В хода на разследването сега се установява дали полицията навремето е превишила правомощията си. По закона за МВР отрядът на баретите тогава беше подчинен на вътрешния министър, а не на главния секретар.

Всички участващи в спецоперацията маскирани командоси от отряда за борба с тероризма са призовани на разпит. Досега те не са давали показания с обяснението, че тяхната самоличност не бива да се разкрива от съображение за сигурност.

"По разследването е изготвен график за разпити и почти всеки ден участници в акцията дават показания", каза пред "Труд" магистрат.