Вместо с очакваните 8-9 процента, пенсиите през тази година ще се вдигнат с 5%. Това е заложено в проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, с който NOVA разполага. Минималната пенсия от 1 юли ще стане 609, 60 лв., а не 630 лева, каквито бяха предварителните разчети.
Със законопроекта е предвидено, че през 2025 г. пенсиите не се осъвременяват по „швейцарското правило”, а по нова формула, която реално свива увеличението. Максималната пенсия остава както и досега 3400 лв., въпреки че е заложено повишаване на максималния осигурителен доход.
Основната задача, която си постави редовната власт, е да вкара в рамки разходите и приходите, след като служебното правителство изготви проект, в който се залагаха приходи определяни като нереалистично високи.
Минималната работна заплата е ясна и тя вече влезе в сила от 1 януари – 1077 лева. От 1 април онези, които получават високи заплати вече ще плащат и повече осигуровки. Максималният осигурителен праг се вдига от 3750 лева на 4130.
Теменужка Петкова обясни защо се отлага разглеждането на проектозакона за бюджета
Индексирането на пенсиите ще става по швейцарското правило – в зависимост от това как са се увеличавали доходите и инфлацията в страната. Предвижда се парите на възрастните от 1 юли да се увеличат с около 8,5 процента. Така минималната пенсия през лятото трябва да стане 630 лева.
Бюджетът на Здравната каса залага разходи от 9 и половина милиарда лева, което е с малко над 1 милиард повече отколкото през 2024 година. Здравната вноска се запазва на 8 процента, както е и в момента.
Очакванията са в петък да се проведе НСТС. След това вероятно извънредно заседание на кабинета и Бюджет 2025 да бъде внесен в НС. След това депутатите ще го разгледат на 2 четения. Очакванията са страната да има нов бюджет най-късно на 1 април. След клетвата на кабинета, премиерът обяви, че планът им е да представят приоритетите си до месец.Какво включва програмата за действие?
Като основен приоритет е заложен бюджетът и по-конкретно да се търси начин да се свива разликата между приходи и разходи.
В рамките на около 100 страници са посочени - големи инвестиции в инфраструктура, здравеопазване и образование. Предвидена е и ускорена модернизация на армията, но при нея се подчертава задължителното участие на българската оръжейна индустрия. Ще се работи за подобряване на сътрудничество между институциите и правоохранителните органи в борбата срещу изпирането на пари.
Основна задача е и освобождаването на институциите от корупционно влияние, диверсификация на енергийните източници, развитие на ядрената енергетика и инвестиции в зелени технологии. А сигурността и външната политика ще бъдат подчинени към укрепване на позициите на България в ЕС и НАТО.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня