Има намаление на налягането в тръбата, по която получаваме газ от Украйна, но в момента страната ни може да изпълнява всички свои ангажименти по доставка и пренос на газ. Това коментира пред журналисти вицепремиерът по икономическите въпроси Екатерина Захариева, която откри Петата енергийна международна конференция в София.
В момента налягането по тръбата е 34 бара, нормално е то да не пада под 38 бара, но това не означава, че ние не успяваме да изтегляме колкото ни е необходимо, каза Захариева. Въпросът е налягането да не пада под 28 бара, добави тя.
Вицепремиерът каза, че към България не са били отправяни предупреждения, че ще бъдат намалени доставките на газ. Ние следим информацията непрекъснато, подготвени сме за подобна ситуация, следи се ежедневно и налягането по тръбата, кризисният щаб не е спирал работа, увери вицепремиерът.
На въпрос дали при това положение ТЕЦ "Варна" ще бъде оставен да работи и след 1 януари 2015 г., макар и да няма изградени сероочистващи инсталации, Захариера каза, че и според европейската директива, когато има криза, може да се направи изключение.
Самата ЕК е препоръчала след провеждане на стрес-тестовете на енергийите системи на страните за това доколко са уязвими при спиране на газовите доставки от Русия, ТЕЦ "Варна" да остане да работи, както и да се ускори изграждането на интерконекторите. За съжаление румънската връзка още не е готова, макар срокът да беше това лято, каза Захариева и добави, че през тази зима интерконекторът няма да може да бъде ползван. В момента все още не е обявен конкурс за избор на нов изпълнител, имаме уверение, че румънският консорциум ще се справи, но ако не успее, може би ще се върви към избор на друг, предположи Захариева.
Източник: БТА