България по демократичен и достоен начин минава през тази политическа, парламентарна и социална криза. За да не се задълбочава икономическата криза, ние имаме нужда от подкрепа. Това заяви премиерът Марин Райков при първото си посещение в Брюксел като министър-председател в служебното правителство и министър на външните работи.
Райков разговаря с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и с генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и ги запозна с политическата обстановка в България.
Българският премиер е уверил председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, че сегашното правителство няма да постави под въпрос финансовата стабилност на България и няма да предприеме „авантюристични” действия, които могат да отблъснат чуждестранни инвеститори.
„Имам нужда от помощта на президента Ромпой, поради това, че за тази цел ще имаме потребност от един по-голям ангажимент на Генерална дирекция „Енергетика” и Генерална дирекция „Конкуренция”, която ще ни помогне по същество да идентифицираме всички причини, поради които сме доведени до това положение днес. България не е привела в действие своите ангажименти по третия енергиен пакет и това е една съвсем логична причина, поради което ние очакваме от Генерална дирекция „Енергетика” да бъдат ангажирани с един такъв задълбочен преглед”, коментира пред журналисти премиерът Марин Райков.
При срещите си в Брюксел Райков акцентира още върху нуждата от вниманието на ЕС към проблема с безработицата сред младите в България и призова към провеждането на преговори за включването на страната като бенефициент по програмата на ЕС. На разговорите с председателя на Европейския съвет бяха обсъдени и сроковете на плащане по европейските програми и фондове към България.
„Европа изключително високо цени убеждението и отдадеността на министър-председателя за запазването на финансовата стабилност в България и за провеждането на честни избори”, каза председателят на Европейския съвет по време на срещата.
При разговора си с Андерс Фог Расмусен премиерът и министър на външните работи Марин Райков представи целите и задачите на служебното правителство и подчерта приемствеността във външната политика на България в европейския и евроатлантически контекст. Като член на Алианса, България потвърждава ангажиментите си в политически и оперативен план. Тя ще остане конструктивен участник в политическия дебат и ще запази подхода и приноса си към операциите на НАТО.
Българска правителствена делегация е на работно посещение в Брюксел, където се проведоха срещи с представители на Европейския съвет, Европейската комисия и НАТО. В центъра на разговорите е ситуацията в България, усвояването на средствата от еврофондовете и либерализацията на българския енергиен пазар.