Фирмите и самоосигуряващите се лица, които ползват помещения под наем, са задължени да внасят авансовия данък върху доходите на своите хазяи, припомнят от приходната агенция. Ако наемателят е физическо лице, задължението за авансови плащания към хазната остава на хазяина. Те се правят на тримесечие и са задължително условие, ако наемодателят иска да използва отстъпка от 5 на сто до 10 февруари.
Размерът на дължимия авансов данък се определя, като наемът се намали с 10% нормативно признати разходи и разликата се умножи по данъчна ставка от 10 на сто. Например, ако наемът е 1 000 лева месечно, приспадат се сто лева нормативно признати разходи, а останалите 900 лева се облагат с десет процентната ставка. Така авансовият данък става 90 лева на месец. За него наемателят издава служебна бележка на своя наемодател.
Ако получателят на дохода е с намалена работоспособност 50 или над 50 на сто, той може да представи пред платеца на дохода копие на експертно решение от ТЕЛК и тогава авансовият данък се удържа след като облагаемият му доход от всички източници, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, превиши 7 920 лева. Задължително условие е експертното решение да е валидно към датата/датите на изплащане на дохода от наем.
Наемодателите подават данъчната си декларация до 2 май, а ако го направят до 10 февруари, имат право на 5 % отстъпка от данъка за довнасяне. Задължително условие за наемодателите, които са отдали помещенията си на физически лица, за да ползват отстъпката, е да са правили авансови вноски в срок, а именно: до 15 април 2011 г. за доходи, придобити през първото тримесечие на годината; до 15 юли – за второ и до 17 октомври – за третото тримесечие на миналата година.