Страните от азиатско-тихоокеанския регион, в това число Китай, Русия и САЩ, се споразумяха да приемат дългосрочна цел за съкращаване на вредните емисии. Това обяви министър-председателят на Австралия Джон Хауард, цитиран от Ройтерс.
Хауард посочи, че двайсет и един лидери от Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), които започнаха двудневна среща на върха в Сидни, са се договорили, че всички страни, и развити и развиващи се, трябва да допринесат в съответствие със своите възможности и с обстоятелствата за намаляване на вредните емисии.
"За мен е радост да обявя в Декларацията от Сидни, че лидерите пристъпиха към ново международно единодушие", каза Хауард в края на първия ден от срещата на върха на АТИС. По думите на премиера това показва как АТИС е жива организация.
Лидерите са се споразумели също, че АТИС трябва да има "конкретни цели в областта на промишлеността и лесовъдството" и че е важна ролята на чистите технологии за добиване и изразходване на въглищата. Въглищата са най-разпространеният изкопаем ресурс за гориво и са отговорни за една четвърт от емисиите на въглероден диоксид в света.
Декларацията от Сидни се сочи като компромис между богатите и бедните икономики в АТИС, които заедно съставляват около 60 процента от световната икономика.
Развиващите се страни, начело с Китай и Индонезия, се противопоставиха срещу текст, задължаващ ги да следват определени цели, които според тях биха пречили на икономическото развитие. Тези страни смятат, че развитите държави трябва да носят по-голяма отговорност за климатичните промени. Екоорганизации обявиха, че срещата на върха на АТИС ще бъде провал, ако на нея не се постигне споразумение за задължителни цели за съкращаване на вредните емисии.
Декларацията от Сидни подготвя почвата за годишната среща на върха на ООН по въпросите на климатичните промени в Бали, Индонезия, през декември, която се стреми към договор приемник на Протокола от Киото, изтичащ през 2012 година.