Протест в подкрепа на забраната за развъждането и вноса на американски норки се проведе пред Административния съд в столицата, предаде БГНЕС.

"Ние от КАЖИ сме тук, защото днес се гледа делото, което е образувано по жалба на Ангел Ангелов, който е собственик на единствената ферма за норки в България, срещу заповедта на министър Сандов. С нея беше забранен вносът и развъждането на норки на територията на България, поради изключително високия риск за биоразнообразието и с тази заповед на практика щеше да се прекрати тази жестока индустрия, която служи единствено и само за производство на модни аксесоари", каза юристът Марина Гинева.

От друга страна, по думите й, норката уврежда околната среда, а самите животни се гледат в изключително тежки условия, въпреки всички мерки, които са взети. "И към момента има сигнали за избягали норки в природата", съобщи тя и обясни, че норката е изключително инвазивен вид и влияе на над 47 вида диви животни.

"Освен това местните общности страдат, тъй като норката напада селскостопански животни и ако не беше пусната тази жалба, всъщност тази заповед щеше да действа. 

Имаме притеснение да не се даде превес на частния интерес над обществения интерес, тъй като Върховен административен съд по частна жалба на Ангел Ангелов спря изпълнението на тази заповед, като единственият мотив на съда, с което спира изпълнението на тази заповед, е, че биха били причинени трудно поправими финансови щети на бизнеса на фермата за норки", уточни юристката.

Според адв. Гинева мотивът на съда е "доста безкритичен, защото от отчетите, които се публикуват и са публични в Търговския регистър на фирмата, се вижда, че тя през последните години работи на загуба". "Питаме се на какво основание съдът е направил преценка", каза още тя.

Адвокат Гинева посочи, че норките са животни, които се движат свободно, а там се гледат в малки клетки, тъй като няма достатъчно пространство и площ. "Дори се нараняват взаимно по време на жизнения се цикъл. Всяка година се убиват над 130 хиляди животни, просто за да станат един моден аксесоар. Убийството чрез газ се смята за хуманна практика, но не е", допълни Гинева.

Росен е сред протестиращите. Той заяви, че това, което се случва не е нормално. "Протестирам, защото норките са инвазивен вид, който е много нетипичен за България, изключителна заплаха за местните видове", отбеляза той.
БГНЕС