Ученици направиха вулкан в шуменско училище. Без да предизвикват последици като от Везувий второкласници от СУ "Панайот Волов" направиха експеримент и бяха свидетели на изригването.

Учителят Катерина Колева обясни начина на изригването - лавата блика и се разлива от кратера на вулкана, но преди да стигне до него се образува в недрата на вулкана, които се намират дълбоко под земната повърхност.

Веднъж разтопените ками и скали (магмата и лавата) преминават през пукнатина, наречена "вулканично гърло" и изригването започва. Когато в магмата има много газове, изригването наподобява поредица взривове.

Парчета скали се откъсват при преминаването на лавата и са изхвърлени към небето. При падането си те се натрупват около кратера. Постепенно се оформя малка планина във формата на конус.


След няколко дни, а понякога и месеци, тя може да достигне няколко стотин метра, родил се е нов вулкан.

Този процес е колкото опасен, толкова и величествен. За съжаление обаче само най-опитните специалисти и от отдалеч могат да наблюдават този процес. Случва се е и обикновени хора като нас да попадат на такова явление, но тогава ние по-скоро бягаме и гледаме да се измъкнем, отколкото да наблюдаваме. 
 
 


А "безопасната" лава всъщност е оцветител за сладкиши, веро, оцет и сода бикарбонат, разкри учителката. Разбъркването, както и изработката от пластелин на вулканите пък са били задача на второкласниците.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.