"Нито една страна в Европа не е чиста. Нито една" - под това заглавие швейцарският „Нойе Цюрхер Цайтунг“ публикува обширно интервю с главния прокурор на ЕС Лаура Кьовеши. Още в самото начало тя предупреждава за големия риск европейските пари от пакета за справяне с последиците от пандемията да не отидат по предназначение, пише "Дойче Веле".

Прокуратурата на ЕС разследва 350 случая с възможни щети за 4,6 млрд. евро

В момента към здравния сектор текат много пари и рискът от измами е висок. Правителствата не обявяват конкурси за обществени поръчки. Няма достатъчно контрол, няма прозрачност“, казва шефката на Европейската прокуратура. И уточнява, че при обществените поръчки прокуратурата непрекъснато се натъква на подкупи и извличане на лични облаги.

Лаура Кьовеши отново подчертава своето убеждение, че прокурорите, делегирани от отделните държави към Европейската прокуратура, трябва да са непълно независими, за да могат да си вършат работата. Тя смята, че парите за Европейската прокуратура са прекалено малко и дава пример: за изграждането ѝ първоначално били предвидени 30,2 милиона евро, което отговаря на бюджета на една регионална прокуратура в Румъния.
ЕК: Усещането за независимост на правосъдието в ЕС намалява

„Когато става дума за измами и за върховенството на закона, често сочат с пръст Източна Европа. Дали това е справедливо?“ - пита журналистът Даниел Щайнфорт.



Кьовеши има ясен възглед по въпроса: „Не. Нито една страна в Европа не е чиста. Нито една. Вижте например статистиката, която сочи, че ЕС има положителен търговски баланс със самия себе си от над 300 милиарда евро. Такова нещо е теоретически невъзможно. Вътре в границите на ЕС износът и вносът трябва да се уравновесяват. Обяснението е едно: масивни измами с ДДС. При тези числа не се виждат никакви разлики между държавите-членки. От случаите, с които се занимаваме ние, също не личи в Източна Европа да има повече корупция, отколкото в Западна“.

БГНЕС