Повече от всякога сега е важно съдебната ни система да се активизира и като темп на работа, и като конкретни резултати. Това заяви министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова пред Дарик радио след края на четвъртата среща на посланиците на страните членки на ЕС у нас в рамките на френското председателство. Основната тема на тази среща, на която присъства и вицепремиерът Меглена Плугчиева, бе очакваният напредък от страната ни в борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Чуйте сега разговора ми с министър Грънчарова за срещата с посланиците на ЕС у нас и победата на демократа Барак Обама в президентската надпревара за Белия дом. Разговорът ми с нея започна с въпроса как тя и вицепремиерът Плугчиева са дефинирали напредъка на страната ни пред посланиците на ЕС у нас.
Струва ми се, че общо беше разбирането, че има една нека да я наречем нова динамика в усилията на всички институции, включени в областта "Правосъдие и вътрешни работи", казвам всички институции, защото те са много на брой. Понякога ние се фокусираме единствено върху двете ключови ресорни министерства, МВР и Министерство на правосъдието, но истината е, че в това цялостно усилие участват и институции като прокуратурата, като ДАНС, като инспекторатът към Висшия съдебен съвет и самият Висш съдебен съвет и, разбира се, на мен не ми се иска да оставаме встрани от усилията на самата съдебна система, а тя наистина има какво още да покаже като усилие и като амбиция да демонстрира резултат. Мисля, че като цяло посланиците оцениха много положително приетия от парламента закон за конфликт на интереси. Подчертавам това, защото това беше първото чуто от мен официално изразено разбиране за това, че законът наистина в крайна сметка се получи по един доста добър и убедителен начин. Разбира се, остава да видим начина на неговото приложение, след като влезе в сила, след 1 януари следващата година. Особен акцент беше поставен върху обществените поръчки. Знаете, че режимът на обществени поръчки беше в много голяма степен отворен, направен по-прозрачен с последните изменения. Пак остава голямата въпросителна около това как ще се прилагат тези подобрени правила на провеждане на търгове и обществени поръчки и дали те ще са достатъчно убедителни сами по себе си, че усилието си е струвало.
Парламентарният контрол върху ДАНС, по-скоро все още нереализираният парламентарен контрол върху ДАНС беше също част от разговорите и във вашия ефир ми се иска да изразя надежда, че в крайна сметка управляващи и опозиция наистина ще намерят работещо решение, така че една ключова структура да не остане извън парламентарно наблюдение. Струва ми се, че към момента дебатите в много голяма степен се политизират, а някак си търсенето на работещо решение остава на заден план и ми се ще чрез вас да изляза с един апел и към опозицията да се опитаме да търсим по-конструктивен подход по тази тема. Разбира се, всичко това само по себе си е позитивна крачка, крачка в правилната посока, но трябва да си даваме сметка, че резултатите са онова нещо, което ще звучи най-убедително тогава, когато искаме определени формулировки в следващия доклад на Европейската комисия.
Според вас посланиците останаха ли доволни именно от резултатите, които сме постигнали, макар и през последните няколко месеца?
Има повече от един вид резултати, които чакаме. Започнах със законодателната дейност, защото тя е най-лесно измерима. Но резултатите във вида, в който всички ние искаме да се случат, се изразяват в едно много просто нещо, и то е, че след като има разследване, след като има повдигнат обвинителен акт, ние чакаме да видим развитието на процеса в съдебната система. И тук за съжаление много често откъсването на този първоначален момент във времето от крайна присъда, обвинителна или оневиняваща, трудно може да бъде обяснен. Точно поради тази причина ми се струва, че повече от всякога в момента е важно съдебната система да се активизира и като темп на работа, и като конкретни резултати. Ще ви дам един пример. Ние видяхме преди може би 2 или 3 седмици, че това дълго и шумно дебатирано дело по злоупотреби по САПАРД срещу групата Николов-Стойков беше пуснато в ход, но практически насрочено за второ заседание чак през декември. Казвам го това нещо, защото важно е да знаем, че извън правосъдието като такова е важно и в какви срокове то се предоставя. Неслучайно ние юристите казваме, че понякога закъснялото правосъдие е отказ от правосъдие. Нека, когато има не само важни дела, но такива със значителен обществен интерес, да се опитаме да съкратим разглеждането им като срокове особено тогава, когато самото дело е добре подготвено още на предварителна фаза. Това ще улесни нашата работа малко по малко да започнем да чистим репутацията на страната ни. Тези си думи аз не схващам под никаква форма като интервенция в дейността на съдилищата ни най-малко и бих се радвала, ако някои магистрати слушат в момента това ни интервю и наистина разберат, че всъщност цялото това концентрирано усилие някак си не може да се случи и не може да даде резултат, ако в него не участва съдебната система.
В сряда стана ясно, че България сама е предложила на Европейската комисия финансови корекции на европарите по програма САПАРД. Става дума за това, че страната ни сама един вид си орязва над 650 хиляди евро. Какви според вас са ричините за този според мен може би странен вид самонаказание?
То не е толкова самонаказание, а то е форма на самоконтрол, която е много важна като доказателство за това, че собствените ни системи за контрол съществуват и функционират. Не гледам драматично на финансовите корекции, които ние като държава и като институция може да си наложим, колкото и болезнени да са те. Всъщност много по-драматичното е тогава, когато от Европейската комисия бъдат спрени средства, и ние вече го изпитахме върху гърба си. Когато обаче държавата сама предприеме този подход и наложи такава корекция, практически конкретният проект може да не е възможно да бъде финансиран, но тези средства могат да се насочат към друг проект, т.е. като теглим чертата накрая, ние виждаме, че това не са загубени за страната пари и точно поради тази причина аз лично приветствам тази стъпка, макар и да звучи непопулярна. Отварям една скоба, за да кажа, че днес имаме като че ли положителна новина по линия на САПАРД. Една от основните ни амбиции да се опитаме и да удължим срока на функциониране на САПАРД може би ще бъде призната. Поне към момента кореспонденцията с дирекцията по земеделие в Европейската комисия, с еврокомисаря Мариан Фишер Бойл показват, че те са готови да подкрепят удължаване на програмата по правилото n+3, което фактически означава, че тези, ако не се лъжа, 114 млн. евро ще могат да бъдат усвоявани не до края на тази година, което щеше да е невъзможно, а до 31 декември 2009 г.
Кога според вас ще имаме окончателния отговор на Европейската комисия за парите по САПАРД?
Аз приемам в много голяма степен това, което виждам като кореспонденция с комисията за почти взето решение, но разбира се, предстои да бъде потвърдено и от комисията в нейния пълен състав.
Колкото само до метода сами да спираме парите си, това прецедент ли е в държавите от ЕС, или има и такава практика?
Такава практика има. Между другото тя не би трябвало да се възприема като новост. И други държави членки я прилагат. Тя беше неколкократно подсказвана от самата комисия като възможен изход и стремеж тези средства да не бъдат загубени безвъзвратно, както и, пак казвам, като опит за възстановяване на доверие в собствените ни системи за контрол. От тази гледна точка смятам, че такъв тип решения, макар и непопулярни, имат повече от едно положително измерение.
И още една тема. Предполагам, че дни наред още ще се говори за победата на демократа Барак Обама в надпреварата за Белия дом. Прокрадна ли се всъщност тази тема и по време на разговора ви днес с посланиците от ЕС?
Тази тема присъства във всички разговори. Изборите в Америка надхвърлиха качеството на важно световно събитие. По някакъв начин всички ние видяхме как те завихриха една световна емоция и свръхинтересни политически анализи и коментари. Сещам се за едни думи на американския историк Джеймс Адамс, който казва, че чистокръвните американци винаги са били склонни да заложат и последния си цент на една мечта. И тогава, когато видиш практически една мечта реализирана, някак си няма как и ти, колкото и далеч да се намираш от центъра на събитията, да не почувстваш някакъв вид вдъхновение. Може би от наша гледна точка много важно послание от тези избори е активността на гласуването. Седемдесет процента активност е нещо, пред което всички ние трябва да свалим шапка. Прозрачността на кампанията по финансирането е също част от онези уроци, които ние можем да получим наготово. Пък те са и много актуални на фона на дебатите, които българският парламент води по финансирането на българските политически партии. Последвалият силен сигнал от страна на Европейската комисия за сътрудничество с Америка също е окуражащ за света на фона на глобалната финансова криза и проблемите с рецесията на част от най-големите световни икономики. Така че струва ми се, че изборите в Америка наистина изпращат много на брой позитивни импулси, които в крайна сметка всички ние се надяваме да доведат до нещо качествено по-добро.
Какво според вас ще се промени в отношенията между страната ни и Съединените американски щати след избирането на Обама за президент на Америка? Междувпрочем споделяте ли тезата, че за демократа Обама регионът на Балканите, включително и България, ще бъдат далеч по-безинтересни, отколкото те бяха на републиканеца Буш?
Не съвсем, но връщайки се към първата част от въпроса ви - какво ще донесе за нас като държава, все пак партньор на Съединените американски щати, знаете ли, смятам, че достигнахме онова ниво на двустранните ни отношения, в което вече стратегическото партньорство помежду ни е необратимо. От тази гледна точка президентът, както и да се нарича той, само може да задълбочава в положителен аспект отношенията ни. Смятам обаче, че в световен план тази промяна ще има много разтърсващо в най-положителния смисъл на думата, въздействие. Разбира се, предстои да видим как ще се формира и временната администрация, и впоследствие новият американски кабинет, кои ще са първите визити, които новият американски президент ще осъществи. Но струва ми се, че наистина светът има нов повод за оптимизъм с последните избори в Съединените американски щати, в частност и България. Надявам се, че и новият американски президент ще остане силно ангажиран с нашия регион. Регион, който макар и да се стабилизира, при това много прогресивно, все още има нужда от активно северноатлантическо присъстие и в това отношение лично аз бих се учудила, ако новата администрация загуби интерес към него.
Преди два дни се срещнахте с посланика на Съединените американски щати у нас Нанси Макълдауни. Коментирахте ли прогнозата на генералния консул на Америка тук у нас, в София, Даниел Перон, а тя е, че визите ни за Америка ще останат и през идната 2009-та година.
Визите ни с Америка рано или късно ще паднат. Започвайки от тази стартова позиция, всичко друго е въпрос на концентрирано усилие от наша страна и на конюнктура в много голяма степен. Основното, което към момента трябва да се случи, е да приключим тази дългоочаквана процедура по снабдяване на българските граждани с биометрични документи за самоличност, защото това автоматично отваря една голяма врата към подписването на меморандума за разбирателство, който пък ще доведе до отпадане на визите. Разбира се, другият чисто формален аргумент, който няма как да не се калкулира при взимане на едно или друго решение на американската администрация, е какъв е процентът на откази за издаване на американски визи и в това отношение, макар и процентът да бележи намаляване вече повече от 2 или 3 години, виждаме, че последните месеци има леко запазване на тенденцията към увеличаване на отказите и тук е нещото, към което ние трябва да ориентираме следващите си действия. Разбира се, това много зависи от българските граждани. Беше в някаква степен забавно, но пък и много важно апелът на американския консул към онези български граждани, които поемат риск с апликацията си за виза, да се ограничат от това да дадат една по-добра възможност за всички останали граждани. Защото ние до голяма степен сме зависими от това на колко български граждани бива отказвано издаването на американска виза. Но аз като цяло съм оптимист и очаквам положително развитие през пролетта на следващата година и нямам никакво съмнение, че рано или късно българските граждани ще пътуват безвизово за Америка.

4 часа
ДБ ще внесе декларация в парламента в подкрепа на влизането в еврозоната веднага
"Да, България" ще внесат декларация в Народното събрание, която да потвърди, че България ...
4 часа
Голямо задръстване на входа на София през Владая
Затруднено е движението по пътя на влизане в София през село Владая.
От МВР посочиха ...
5 часа
Юристи срещу референдума: Той е противоконституционен
Опитът парламентът да бъде поставен в положение да свика противоконституционен референдум ...
6 часа
Жители на „Захарна фабрика“ блокираха булевард „Сливница“
Жители на столичния квартал "Захарна фабрика", чиито жилища бяха съборени, протестират ...
6 часа
Великобритания планира мерки за ограничаване на визите за квалифицирани работници
Британското правителство очерта планове за ограничаване на визите за квалифицирани ...
6 часа
Отличия в образованието: МОН връчи наградите „Св. Иван Рилски“
Министерството на образованието и науката връчи годишните награди „Св. Иван Рилски“ ...
6 часа
Изписаха децата, пили вода с белина в детска градина
Седемте деца от детска градина "Звездичка" във Варна, които бяха настанени в университетската ...
7 часа
Германският външен министър: Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства
Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства, а ударението трябва да се постави ...
8 часа
Просветният министър: България отбелязва своя цивилизационен принос чрез писмеността
С делото на светите братя Кирил и Методий отбелязваме приноса на България към европейската ...
9 часа
Ердоган: Турция е готова да стане домакин на преговори между Русия и Украйна
Турция е готова да стане домакин на преговори за прекратяване на огъня и за траен мир ...
11 часа
Фонтанът на площад Славейков побеля (СНИМКИ)
Фонтанът на площад Славейков в столицата е в необичайно състояние – пълен с бяла пяна.
[img ...
11 часа
Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
Една от най-натоварените точки от пътната мрежа на страната ни е край Пловдив заради ...
12 часа
Новият игумен на Зографския манастир бе интронизиран в Атон
В Зографския манастир в Света гора се състоя тържествена интронизация на новия игумен ...
12 часа
Зеленски: Добър знак е, че руснаците започнаха да обмислят прекратяване на войната
Украинският президент Володимир Зеленски определи като положителен знак това, че ...
13 часа
Битката за живот без количка: Близнаци от Русе чакат шанс да направят първата си крачка
Близки и приятели на семейство от Русе се опитват да им помогнат като събират пари ...
13 часа
София остава без градски транспорт – ето кога
Индикациите до момента са от 4:00 до 8:00 ч. на 14 май София да бъде блокирана и да няма градски ...
13 часа
Тръмп определи днешния ден като „потенциално велик“ за Русия и Украйна
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази увереност, че краят на конфликта в Украйна може ...
14 часа
Радина Червенова: Любовта ни с Коко преживя предателства, раздели и болест, но оцеля (ВИДЕО)
Пред Мариян Станков – Мон Дьо тя споделя спомените от телевизията, предателствата ...
14 часа
Стела и Дани от „Един за друг“: Останалите двойки не ни харесваха, защото ние не разбирахме тяхната игра
Стела и Дани са една от най-противоречивите двойки в “Един за друг” тази година. Стела ...
14 часа
ДБ предлагат Народното събрание да излезе с твърда позиция за приемане на еврото
„Демократична България“ излезе с позиция относно предложението на президента Румен ...
14 часа
Десет селища в община Павликени са на воден режим
Десет селища в община Павликени са на воден режим. Проблемът е от години, но в последната ...
14 часа
Океаните се затоплят по-бързо в две ивици около земното кълбо
Световният океан се нагрява по-бързо в две ивици около земното кълбо - една в южното ...
15 часа
„Локали“ удариха момче по главата със стъклено шише в градския транспорт
Младежи удариха момче по главата със стъклено шише в градския транспорт. Пострадалото ...
15 часа
Най-полезните риби за здравето и какво ни дават
Рибата отдавна е известна като суперхрана, богата на омега-3 мастни киселини, висококачествен ...
15 часа
Пари в брой или плащане с карта: Кое е по-добре
Трябва ли на касите в магазините и заведенията да може да се плаща и в брой? Или пък ...
15 часа
Напрежение в ботевградското село Скравена след брутален побой (ВИДЕО)
Напрежение в ботевградското село Скравена след брутален побой над местен жител. Заподозреният ...
15 часа
Папа Лъв XIV призова световните лидери да спрат войната
Папа Лъв XIV призова световните лидери да спрат войната и се застъпи за „справедлив“ ...
15 часа
По погрешка: Мъж изхвърли 20 000 евро в боклука
Сумата от 20 000 евро е била върната на 69-годишен жител на Атина, който по погрешка изхвърлил ...
16 часа
Какво причинява високият холестерол и как да го намалите
Холестеролът има известен проблем с имиджа си. Веществото, което циркулира в тялото ...
1 ден
Стотици участваха в шествие в памет на загиналите в дискотеката в Кочани
Стотици изпълниха централните улици на град Кочани, РС Македония и преминаха покрай ...
1 ден
Преговорите между Китай и САЩ за тарифите са преустановени
Преговорите между Китай и САЩ в Женева за разрешаване на търговската война между двете ...
1 ден
Песков: Москва ще обмисли предложението за 30-дневно прекратяване на огъня
Москва "ще трябва да обмисли" представеното от западните съюзници на Украйна предложение ...
1 ден
Мистериозна смърт в Гърция с българска следа
Големите гръцки медии пишат за българка, замесена в мистериозна история с три поредни ...
1 ден
Патриарх Даниил: Вярата ни учи да възрастваме в единство и любов помежду си
Вярата ни учи да възрастваме в единство и любов помежду си, каза пред журналисти Българският ...
1 ден
Часове след подписване на примирието: Взривове се чуват в индийската част на Кашмир
Експлозии бяха чути в град Шринагар, столица на контролираната от Индия част на Кашмир, ...
1 ден
Желязков: Всички трябва да направим така, че Украйна да е във възможно най-силна позиция
България подкрепя Украйна от самото начало на войната. Всички трябва да направим така, ...
1 ден
Следваща българска визита при новия папа, подготовката вече тече
Традицията български държавници да имат аудиенция при папата на 24 май ще бъде продължена. ...
1 ден
Втори ден на разгорещени дебати за еврореферендума (ОБЗОР)
След като вчера вечерта президентът Румен Радев обяви в обръщение към народа и Народното ...
1 ден
Българската делегация пристигна в Света гора
Българската делегация пристигна в Зографския манастир по повод интронизацията на ...
1 ден
Грешка с щастлив край: Върнаха 20 000 евро на мъж, изхвърлил ги на боклука
Сумата от 20 000 евро е била върната на 69-годишен жител на Атина, който по погрешка изхвърлил ...