Саудитски активист, търсещ убежище в България, заяви, че е започнал безсрочна гладна стачка, за да постигне освобождаването си от ареста.

"Започнах безсрочна гладна стачка на 5 юли в знак на протест срещу нарушаването на човешките ми права, европейските закони и международните договори от страна на българските власти", заяви Абд ал-Рахман ал-Халиди пред АФП.

Той говори по телефона от центъра за задържане в София, където е държан от близо три години.

Дисидентът призова българските власти незабавно и безусловно да го освободят.

"Ще продължа гладната си стачка, докато тези искания не бъдат изпълнени. Всеки опит за насилствено прекратяване на гладната стачка, без да бъдат изпълнени исканията ми, ще доведе до сериозни последици", каза той.


В имейл до АФП Държавната агенция за бежанците (ДАБ) заяви: "По отношение на твърденията, че е започнал гладна стачка, към момента служителите на ДАБ не потвърждават, че г-н Ал-Халиди е спрял да се храни."

Агенцията приема сериозно всеки сигнал от страна на търсещите убежище за нарушаване на човешките права. При констатиране на нарушения се предприемат мерки", се казва в съобщението.

През 2011 г. Халиди участва активно в редките демонстрации в източната част на Саудитска Арабия, където е съсредоточено шиитското малцинство, след бунтовете от "Арабската пролет" в Близкия изток.

През 2013 г. той бяга в Турция, а през 2021, когато паспортът му изтича, пътува пеша до България, търсейки закрила в Европейския съюз.

На следващата година българските власти решават, че той не е доказал в достатъчна степен, че ще бъде подложен на преследване в родината си, казва български адвокат, работил по случая.

През февруари Халиди получава заповед за депортиране и връщане в Саудитска Арабия, която той обжалва.

На 5 юли административният съд в София реши да отложи разглеждането на жалбата му за септември.

Оттогава обаче Върховният административен съд на България разпореди преразглеждане на първоначалния отказ на Държавната агенция за бежанците да му предостави убежище.

Той установи, че отхвърлянето на молбата му се основава на "необосновано становище" на ДАНС, че той представлява заплаха за националната сигурност.

Български хелзинкски комитет води кампания в полза на Халиди.

Нейният председател Адела Качаунова не можа веднага да потвърди дали гладната му стачка продължава, но според нея задържането му продължава да е прекомерно.

През март Амнести Интернешънъл заяви, че ако бъде депортиран, Халиди ще бъде изложен на "риск от изтезания и други сериозни нарушения на правата на човека поради политическите си възгледи и активност".

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

 
БГНЕС