Разговаряме с Борислав Враджалиев за смяната на гумите и изборът на нови, тъй като многообразието на предлагане е огромно
Иде време разделно за шофьорите, напролет и наесен се минава през задължителното чакане на ред за смяна на гумите, свързано и със съответния разход. Изглежда ни като удачен момент да разговаряме със специалист по темата „гуми“, за да разберем от него всичко най-важно от потребителска гледна точка, свързано със смяната, съхранението, етикетирането, „негово преосвещенство DOT-ът”, гумите за електромобили, поддръжката и т.н.

За целта посетихме сервиз на Margel, където разговаряхме с Борислав Враджалиев, председател на Асоциацията на производителите, вносителите, търговците и вулканизаторите на гуми в България. Започваме разговора ни с най-логичния въпрос, за момента за смяна на зимни с летни гуми.

„Отговорът за най-удачния момент за смяна на гумите е свързан с метеорологичната обстановка“.

В общественото съзнание са залегнали много стереотипи, включително и за гумите. Ето един мит, който трябва да бъде развенчан един път и завинаги: Нe са важни гумите, а задкормилното устройство!




„Разбира се, задкормилното устройство е много важно. Но гумата осъществява контакта на автомобила с пътя.“ Враджалиев продължава с описание на основните пет параметъра върху етикета на гумата, които стоят в основата при избора на тип и марка гуми според собствените ни нужди.

Само като погледне човек магазина на Margel и веднага ми идва на ум следващият въпрос: как клиентът може да се ориентира в огромното разнообразие в предлагането на марки и модели гуми?

„Индустрията разделя предлагането на гумите в три сегмента: премиум, среден клас и бюджетни. Всичко е свързано и със съотношението цена-качество. Моята препоръка към крайните клиенти е да карат с нови гуми, защото това им дава възможност да разчитат на по-доброто им представяне“.

Полезно ще е и да разберете какво е правилото „5-15-50“, което производителите на автомобилни гуми промотират пред клиентите.

Във видеото разговаряме с г-н Враджалиев и по темата гуми за електромобили, дали има разлика между тях и тези за конвенционални автомобили. „Премиум производителите казват, че всяка една тяхна гума е подходяща за монтиране и на електромобил. Но винаги трябва да се следят две неща: точният размер по препоръка на производителя и товарният индекс“.

Защо последното? Защото електромобилите са много по-тежки от конвенционалните модели.

При един такъв разговор няма как да подминем темата за DOT-индикацията и как тя влияе върху представянето на гумите. Това е и най-важната информация, по която клиентът може да се ориентира при своя избор. Какво значат 12-те цифри и всичко свързано с тях, Борислав Враджалиев обяснява доста подробно. Но трябва да имате предвид едно:

„Нашата индустрия, за съжаление или не, не е хранително-вкусова“, казва специалистът. „За да може да се произведат всички гуми, планираното производство започва месеци преди съответната продажба. Трябва да се има предвид нещо много важно: автомобилната гума е дълготраен продукт, т.е. тя запазва своите качества много дълго време“.

И тук идва въпросът за правилното съхранение на гумите, което ще разберете във видеото. Но основното е, че „всяка една нова гума има гаранция от 5 години от датата на продажба“.

Още любопитни и полезни неща ще разберете, ако изгледате цялото ни видео.
CarMarket.bg