Нобеловата награда за мир събуди у европейците сарказъм
Нобеловата награда за мир събуди у европейците сарказъм / снимки: Reuters

Присъждането на Нобеловата награда за мир на Европейския съюз предизвика прилив на гордост и умиление у европейските лидери и вълна от сарказъм сред европейските граждани. Социалните мрежи на страните от ЕС се изпълниха с язвителни коментари, подборки от които вече се публикуват в европейски медии, предаде ИТАР-ТАСС.

Белгийската телевизия Ер Те Бе Еф публикува някои от най-ярките изказвания, взети от френскоезичния сегмент на Twitter осем часа след обявяването на наградения: „ЕС получи Нобеловата награда за мир… посмъртно”; „ЕС просто не успя да вземе Нобеловата награда за икономика”; „С всичките си директиви ЕС има всички основания да получи Нобеловата награда за литература”; „Ако имаше Нобелова награда за хумор, трябваше да я присъдят на Нобеловия комитет”.

Някои автори подхождат по-широко и вече правят прогнози за 2013 г. „Нобеловата награда за мир за 2013 г. се присъжда на НАТО за мъжествената защита на мира в Югославия, Афганистан, Сомалия и Либия”. Други поглеждат към миналото и призовават „докато не е станало късно” да се присъди престижната награда на Съветския съюз, който „мъжествено се разпадна и с това спаси света от превръщането на Студената война в ядрена”.

Освен ирония в коментарите на европейците прозира и недоумение: „Награждаването на репортери, които с риск за живота си съобщават истината от „горещите точки” вече не е на мода, сега организациите се награждават една друга”. В британските коментари в интернет, където се срещат повече евроскептици, се обсъждат някои по-практически аспекти на ситуацията. „Как ще се разпределят парите? Аз ще получа ли своя дял? Впрочем като биевропеец (имам гражданство от две страни-членки на ЕС) трябва да получа двоен дял”. „Наградата е по-малко от един милион лири (1,4 млн. долара), европейците сме 500 000. Това е по-малко от две лири на човек”. „Нобеловата награда за ЕС за всеки европеец ли е? Ще стои отлично в професионалното ми резюме - лауреат на Нобеловата награда за мир”.

Срещат се и положителни отзиви, макар и да не звучат твърде оптимистично: „Заслужена награда. Жалко, че (основателите на европейския проект) Робер Шуман и Жан Моне отдавна не са сред живите и няма да могат да я получат”.


Нобеловата награда за мир събуди у европейците сарказъм
netinfo

Сред коментарите се срещат и сериозни опити за осмисляне на мотивите на решението. Например потребителят ITLaw23 написа във форума на британския вестник „Гардиън”: „ЕС действително е свършил огромна работа за съхраняване на мира в Европа. Не мога обаче да се освободя от усещането, че наградата се присъжда с политически мотиви, а не за реални заслуги. На Нобеловия комитет се харесва, че има либерал в Белия дом (Барак Обама) - дадоха му наградата (през 2009 г.), за да поддържат популярността му. е усещат, че значителна част от европейския проект е поставена под съмнение и се опитват да поддържат и него. Нямам нищо против и двамата лауреати, но концепцията „харесва ни как тези хора разсъждават и вземат решение, така че ще им дадем наградата” сериозно подкопава ценността на самата награда, която на теория трябва да се присъжда за реални исторически заслуги”.

ИТАР-ТАСС припомня критичните реакции на европейски евроскептици като британеца Найджъл Фарадж, популисти като холандеца Герт Вилдерс и крайнодесни лидери като французойката Марин Льо Пен и отбелязва, че именно такива радикални политици регистрират рязко увеличение на рейтинга си в сегашната криза в Европа. Това е тревожна европейска тенденция, която също се обсъжда активно по форумите в интернет, пише БТА.

„Как може да се дава награда за мир на Европа, в която нарастват ксенофобията, национализмът и популизмът?”, пита читател на белгийския в. „Соар”.

Нобеловата награда за мир събуди у европейците сарказъм
netinfo

По-рано и чешкият президент Вацлав Клаус, който е известен с евроскептицизма си, определи като „трагична грешка” присъждането на Нобеловата награда за мир на Европейския съюз, предаде АФП. „Отначало помислих, че е някаква шега. Дори насън не би ми хрумнало, че някой може сериозно да го обмисля”, заяви Клаус, цитиран от чешката държавна агенция ЧТК.

Клаус заяви, че Нобеловата награда за мир по-скоро би трябвало да се даде на конкретна личност за конкретно действие. „Да се присъди Нобеловата награда на институция, а в този случай - на бюрократична институция, е лишено от смисъл отличие”, заяви чешкият президент.