КНСБ иска държавен фонд за изкупуване на скъпата електроенергия
КНСБ иска държавен фонд за изкупуване на скъпата електроенергия / снимка: БГНЕС
КНСБ иска държавен фонд за изкупуване на скъпата електроенергия
80621
КНСБ иска държавен фонд за изкупуване на скъпата електроенергия
КНСБ иска държавен фонд за изкупуване на скъпата електроенергия
  • КНСБ иска държавен фонд за изкупуване на скъпата електроенергия
  • КНСБ иска държавен фонд за изкупуване на скъпата електроенергия

КНСБ предлага създаване на специализиран държавен фонд, който от началото на следващата година да изкупува скъпата електроенергия от американските електроцентрали и да я продава под себестойността й в условията на либерализиран енергиен пазар. Фондът ще бъде захранен еднократно и ще може да издържа загубите в системата, обясни лидерът на синдиката Пламен Димитров.

Новият ценови модел за тока ще намали със 700 млн. лева дефицита в НЕК

„В този фонд ние виждаме възможността тази скъпа енергия, за която по тези цени, ако не се предоговорят са нужни 2.2 млрд. лв. Годишно, да бъде финансиран еднократно фонда с пари от заемно финансиране от държавати да започне да изкупува тази енергия скъпо и да я продава евтино. Да продава евтино, разбирайте да продава на пазара. На свободния базар би осигурило 800 млн. Годишно приход. Тоест фондът ще излезе на 1.4 млрд. Ниус годишно, колкото би излизала НЕК по-нататък във времето, ако остане в този формат. Как може да бъдат запълнени тези средства? Естествено, като се развижат пазарите, които в момента са умрели, за които говорим от две години и никой не иска да ги активира - пазарът на емисии и пазарът на зелени сертификати", каза профсъюзният лидер.

Правителството е против вдигането на цената на тока

Другите възможности, които предлагат от синдиката, са държавата да предложи обратно изкупуване на мажоритарния дял акции на двете електроцентрали Марица Изток или да направи цесия на заемите, с които са се финансирали реновацията и изграждането на централите. КНСБ не подкрепя заявената от бизнеса готовност за провеждане на едночасови стачки, стана ясно от думите на Пламен Димитров.

Бизнесът иска „замразяване" на цените на тока до Нова година

„Ще подкрепим разумни решения, които час по-скоро да намерят балансите в енергетиката, защото с протести или без протести трябва да се намерят. Дори да се протестира пет часа или пет дни, какво променя това? Вече е ясно, че бизнесът и индустрията не приема това, което се прави. И по-ясно от това няма как да стане, дори са спираме всеки ден предприятията. И дори правителството видя, чу и започна да търси някакви решения - грешните според нас, но има някакъв резонанс", каза Димитров. Той допълни, че не вижда каква е причината за такова спиране.