Папа Франциск: Храната не може да стигне до хората заради войни, а оръжията могат
Папа Франциск: Храната не може да стигне до хората заради войни, а оръжията могат / БГНЕС

Гладът и бедността са големи заплахи за световния мир и не могат да се приемат като резултат от сляпата съдба, заяви папа Франциск, който посети за първи път Световната програма на ООН по прехраната.

"Гладът е една от най-големите заплахи за мира в нашия свят. Ние не можем да се задоволим само да се оплакваме от нея или да я изследваме научно. Срещу нея трябва да се действа решително, за да бъде спешно премахната", каза светият отец, цитиран от ДПА, в централата на програмата в Рим.

Папата към младите: Щастието не е приложение, което да свалиш на телефона си

"Фактът, че толкова много хора гладуват, не може да се приема за нещо нормално. Не можем просто да кажем, че тяхната ситуация е резултат от сляпата съдба и че нищо не може да се направи", продължи папа Франциск.

Той предупреди служителите на агенцията на ООН по прехраната, че трябва да се отнасят към участта на гладуващите не като към статистика, а като към човешка трагедия. "Има опасност да бюрократизираме страданията на хората. Бюрокрацията си прехвърля хартия, а към хората трябва да има състрадание", каза папата.

Папа Франциск: Божиите хора нямат нужда от мръсни пари

Парадоксално е, че често храна не може да стигне до хората страдащи от глад заради войни, но оръжията стигат до тях, продължи Франциск, цитиран от Асошиейтед прес. За доставките на помощ има пречки, но трафикът на оръжия се извършва свободно. "Така се хранят войни, а не хора, а в някои случаи гладът се използва като оръжие във войната", добави той.

Друг парадокс според него е, че много хора продължават да гладуват въпреки глобалния излишък и изхвърлянето на храни.

Папата осъди безразличието към страданията на мигрантите

По данни на ООН гладуващите хора в развиващите се страни са намалели от 23 на сто през 1990-92 г. до 12 процента през 2014-16 г. Международната общност си поставя за цел "нулев глад" през 2030 г., напомня ДПА.

Източник: БТА