Фестивалът "Сурва" е едно от най-ярките културни събития в България, което събира хиляди участници и зрители от страната и чужбина. Провеждан в град Перник, "Сурва" продължава втори ден. Той е символ на богатите български традиции и уникалния дух на маскарадните обичаи.
Тази година над 12 000 души пристигнаха в града, за да участват в 31-ото издание на Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва”.
История на фестивала
Първото издание на фестивала "Сурва" се провежда през 1966 г., като част от усилията за съхранение и популяризиране на традиционните обичаи на кукерите и сурвакарите. От тогава до днес фестивалът прераства в международно събитие с участието на групи от различни държави, което го утвърждава като едно от най-значимите културни събития на Балканите.
Сурвакарските и кукерските традиции
Основната идея на фестивала "Сурва" е представянето на древните обичаи, свързани с прогонването на злите сили и осигуряването на плодородие и благополучие през новата година. Участниците, облечени в пъстри костюми и носещи впечатляващи маски, създават магична атмосфера, която пренася зрителите в света на българската фолклорна митология.
Маските, които са ключов елемент от фестивала, са изработени ръчно и представляват истинско произведение на изкуството. Те често са украсени с пера, рога, плат и звънци, като всяка от тях носи символика, свързана със защитата и плодородието.
Международен формат
С годините "Сурва" привлича все по-голям интерес от международната общност. Фестивалът включва групи от държави като Сърбия, Македония, Гърция, Румъния и дори по-далечни страни, което го превръща в сцена за културен обмен и приятелство.
Програма и ключови моменти
Фестивалът обикновено се провежда през последния уикенд на януари и включва разнообразна програма от събития:
Шествия на маскарадните групи: Главният акцент на "Сурва", където стотици участници демонстрират своите маски и костюми по улиците на Перник.
Изложби и базари: Посетителите могат да разгледат традиционни занаяти, ръчно изработени сувенири и местни кулинарни специалитети.
Конкурси и награди: Най-добрите групи и индивидуални участници получават признание за своето творчество и автентичност.
Значение на "Сурва"
През 2015 г. фестивалът "Сурва" и свързаните с него маскарадни традиции са включени в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Това признание подчертава важността на събитието за съхранението на българската културна идентичност и неговата роля в световния културен контекст.
Фестивалът "Сурва" не е просто празник, а жива връзка с миналото, която вдъхновява бъдещите поколения. Уникалната смесица от традиции, творчество и общностен дух прави "Сурва" едно от най-ценните културни събития в България. Ако търсите автентично преживяване, което да ви потопи в богатството на българския фолклор, фестивалът "Сурва" е мястото, което трябва да посетите.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня