Търновци търсят мартеници, които са изработени от български ръце. Това е общото мнение на повечето търговци, които продават червено-белите символи по главната улица на старата столица. Масово продавачите предлагат собственоръчно изработена от тях продукция, като всеки майстор има своя запазена марка- определен модел или материал.
Според Ангелина Борисова хората вече са започнали да търсят активно мартеници, с които да зарадват близки и приятели. “Харесват се меките, пухкавите, които са от истинска прежда”, споделя леля Ани. Според нея младите хора често предпочитат класическите модели. “Хората искат мартеничката да е истинска- да е изработена от човека, който я продава”, категорична е тя. Майсторката често продава червено- белите символи за чужбина- за Франция, САЩ, Чехия…


Във Велико Търново мнозина сред майсторите на мартеници са мъже. Сред тях е Румен Димитров, който предлага уникални, традиционни мартеници от вълна. “Предимно по- възрастните ценят типично българското, а младите хора търсят китайски- лъскави и с пеперудки”, коментира той. По- негови наблюдения най- много се харчат гривните.

Погледите на ценителите събират и ръчно изработените мартеници на Бисер Кушев, чиито творби са популярни в търновските среди с името “Бисарт”. “Специфичното в нашите мартеници е, че са малко по- нетрадиционни- изработени са от кожа, естествени камъни и различни видове метали. Повечето ги оприличават на бижута, които могат да се носят и след сезона”, разказа той.
Сред голямото семейство на търновските “мартеничари” по- наблюдателните веднага ще разпознаят лице, което обикновено виждат в историческите възстановки на местния клуб “Традиция”. Иван Иванов често се превъплъщава в ролята на еничар, болярин и дори палач, но в дните преди 1 март той предлага красива продукция, изработена от сръчните ръце на съпругата му.

“На пазара има мацтеници от 0,10 ст.- малък конец с топче за пристягане на ръката. Има и мартеници по 10 лв. Разнообразието е голямо. Има хора, които търсят традиционни изчистени гривни, има и такива, които избират кича. Търсят се още ластични гривни с различни елементи и топченца, вървят и тези, които са 10 броя за 1 левче”, сподели Иван. Той показва голямо разнообразие- от самопристягащи се гривни до такива, които са тъкани.
“Имаме гривна, която е вързана по много специален начин. Някои хора си мислят, че това е просто шнурче и цена от 2 лв. им се вижда много. Човек, който разбира знае, че мартеница от такъв тип се прави между 40 и 50 минути. Това реално прави цената смешна”, коментира той.