Съседи се жалват най-често от течове, запушени комини и преустройства на общи части
Съседи се жалват най-често от течове, запушени комини и преустройства на общи части / DarikNews.bg, архив
Съседи се жалват най-често от течове, запушени комини и преустройства на общи части
77297
Съседи се жалват най-често от течове, запушени комини и преустройства на общи части
  • Съседи се жалват най-често от течове, запушени комини и преустройства на общи части

Около 220 жалби за междусъседски проблеми в етажната собственост са постъпили в община Велико Търново през миналата година, съобщи инж. Ани Янкова, гл. експерт в дирекция “Строителство и устройство на територията”. Най-често хората се жалват за течове и нарушаване на правилника за вътрешния ред на блока. През зимата зачестяват жалбите за запушени комини. “Натъквали сме се на зазидани комини, защото на някой съсед му пуши от някъде, но това не решава проблема”, коментира инж. Янкова.

Доста оплаквания има и за незаконни преустройства и завземане на общи части, а така също за течащи покриви. Това е обща част и всички трябва да участват със средства по ремонтирането, въпреки че не са пряко засегнати от този проблем, поясни експертът. При подаване на жалба от потърпевшите в общината, специалистите са длъжни в 30-дневен срок да направят оглед на място. Констатира се, ако има някакво нарушение, и се прави предписание със срокове за изпълнение. Налагат се и глоби, но в моята практика до момента сме наложили само три санкции в минимален размер от 20 лв., коментира инж. Ани Янкова.

По думите й заради междусъседските вражди много често хората изопачават проблемите. При проверка на място на обекта много често се оказва, че проблем реално не съществува, каза още експертът. Като цяло гражданите са запознати с изискванията по закона за управление на етажната собственост, който е в сила от пет години. Във Велико Търново има регистрирани над 2000 входа на жилищни сгради. На сайта на общината има цял раздел "Етажна собственост", където е публикувана полезна информация и бланки, необходими на домоуправителите.

Много от хората, които живеят в панелни блокове, се надяват да обновят жилищата си по новата програма за безплатно саниране, която трябва да стартира тази година. В община Велико Търново в момента чакат указания от Министерството на регионалното развитие, за да могат да отговорят на зачестилите запитвания от страна на гражданите. За момента експертите съветват домоуправителите да си направят сдружение, което след това се регистрира в общината чрез протокол на общото събрание и споразумение. В него трябва да се обединят минимум 36 жилищни апартамента или няколко входа, ако съответно имат по-малко на брой жилища, допълни инж. Ани Янкова.

Целия разговор може да чуете в звуковия файл.