Цвета Галунова 16- ата на Световното по шахмат до 14 години
Цвета Галунова 16- ата на Световното по шахмат до 14 години / netinfo

101 момичета на възраст до 14 години участваха в Световното първенство по класически шах в турския курорт Анталия. Според регламента младите надежди на древната игра имаха на разположение по час и половина за партия, като за всеки ход получаваха бонус от по 30 секунди, а след 40- ят още по 30 минути. По- този начин по- оспорваните срещи продължаваха по 4- 5 часа. Цвета Галунова, която пътува за шампионата, без баща си и неин личен треньор Тодор Галунов, се класира 16- ата със 7 от 11 възможни точки. Решаваща се оказа загубата и от испанката Амалия Аранас в предпоследния кръг. До този момент великотърновката имаше шанс да се пребори дори за медал. Победата класира испанката на четвърто място. В Анталия Цвета Галунова надигра Валентина Бичуич /Молдова/, Екатерина Бешукова /Русия/, Лена Кюхнел /Германия/, Лика Кобешовидзе /Грузия/ и втората българка във възрастовата група Деница Драгиева от София. Ремитата на състезателката от Старата столица са с втората състезателка от Русия- Мария Северина, Даниела Мовилеану /Италия/, Ана Иванов /Полша/ и Бела Болгарка /Унгария/. Освен от испанката Цвета Галунова падна и от шахматистка от Колумбия- Мелиса Гомес, доста неочаквана загуба. Според ФИДЕ- майстора Тодор Галунов ако той е бил с дъщеря си в Турция във всички случай активът и е щял да бъда поне с точка повече и да се доближи до класирането си на Световното до 12 години, където раздели 5- 8 място с 8 точки. Интересното е, че и тогава, и сега шампионка е Марсел Ефраимски от Израел.