Столетник получи подаръци от кмета Тодоров за рождения си ден
Столетник получи подаръци от кмета Тодоров за рождения си ден / DarikNews.bg, архив
Столетник получи подаръци от кмета Тодоров за рождения си ден
48833
Столетник получи подаръци от кмета Тодоров за рождения си ден
  • Столетник получи подаръци от кмета Тодоров за рождения си ден

100-годишният си юбилей празнува днес арменецът Мокин Манукян. Спорно е дали не е прескочил вече едно столетие и днес да навършва 101 години. Колебанието на близките му е свързано с две свидетелства, които посочват 1911 година за рождена. Но по лична карта Манукян е дошъл на бял свят точно преди един век.

Той е роден в гр. Чорлу, Турция. Когато е бил на 7 години, по време на геноцида, цялото му семейство се преселва в България и именно в Стара Загора. Цял живот е бил обущар, работил е само с естествена кожа. Работилницата му е била на бул. Руски 24. На тържеството столетникът носеше, изработени от самия него черни обувки.

Столетник получи подаръци от кмета Тодоров за рождения си ден
netinfo
Кметът на Стара Загора Живко Тодоров поздрави столетника и пожела здраве и дълголетие на цялото му семейство. Мокин има шестима внуци и три правнучета.

Най-малката потомка е на година и девет месеца и се казва Артине, което означава Възкресение. Майка й Виктория разказа за дядо си, че е много добър човек и от него се е научила на доброта и честност.

Столетник получи подаръци от кмета Тодоров за рождения си ден
netinfo
Най-големият му внук, който носи неговото име и е на 41 години, разкри каква е тайната на дълголетието - здравословно хранене. Дядо му не яде хляб, набляга повече на млечни продукти, плодове и шоколад. Не е пушач и не пие. Позволява си само по глътка мастика преди да обядва.

Столетник получи подаръци от кмета Тодоров за рождения си ден
netinfo
Кметът Живко Тодоров разговаря с големия син на столетника, който е на 68 години. Той също умее да изработва обувки, което е научил от баща си. За него казва, че ще го запомни като човек на живота. Който е обичал работата си, но е обичал и да се весели.

На 6 и 7 януари е арменската Коледа - 12 дни след повечето християнски народи. Първото разминаване идва от замяната на Юлианския с Грегорианския календар. Второто се корени в историята - Арменската апостолическа църква участвала само в първите три вселенски събора, но заради войната с Персия нямала свои представители на четвъртия - Алгедонския събор, поради което съблюдава само принципите и решенията от първите три събора, според които Рождество се чества заедно с кръщението.

А според арменските разбирания празнуването започва ден по-рано, за да могат всички арменци, пръснати по света, да празнуват в един ден.

У нас най-голяма е общността на арменците в Пловдив - около 6000 души, в София са към 3500.

Истинското име на прочутото ашуре е ануш абур и в превод значи сладка супа. Приготвя се само между Нова година и Коледа. Пшеницата се вари на слаб огън, после се слагат захарта и подправките - канела, бадеми, тъмни и светли стафиди, орехи. Разлива се в купички и се сервира охладено.

Армения е първата страна, която приема християнството за официална държавна религия през 301 година сл. Хр. Арменската църква е апостолическа, тъй като Христовите ученици - апостолите св. Тадей и св. Вартоломей, още през I век разпространяват християнството по арменските земи. В България днес има 10 арменски църковни общности. Най-старата е русенската. В Силистра е смятаният за най-стар арменски храм у нас - "Света Богородица".