договор
договор / netinfo
Подписаха Отрасловия колективен трудов договор (ОКТД) за минерално-суровинната индустрия на България между Българска минно-геоложка камара и миньорските синдикати в страната. Основните моменти в постигнатите договорености са: минималната заплата за работещите в дружествата от минерално-суровинния сектор е по-висока  с коефициент 1.4 спрямо минималната работна заплата за страната. Като и повишаване на социалните придобивки в предпазна храна, както и запазване на възнагражденията, независимо от критичното положение на някои от подотраслите.
 
„Пред българското общество е примерът за успешно и взаимноизгодно партньорство между работодатели и синдикати в конкретен сектор у нас. За пореден път компаниите от минерално-суровинния бранш показаха, че работят прозрачно и с грижа за своите работници и служители. Този акт е безпрецедентен знак, че личността, човека, неговата безопасност и здраве, стандарт на живот са приоритет в устойчивото развитие на нашата индустрия“, заяви при подписването проф. д-р Лъчезар Цоцорков, председател на УС и на БМГК.
 
От името на работодателите Отрасловия колективен трудов договор бе подписан от председателя на Управителния съвет и на Българската минно-геоложка камара проф. д-р Лъчезар Цоцорков. От страна на синдикатите подписи положиха инж. Валентин Вълчев, председател на Федерация на независимите синдикати на миньорите към КНСБ и инж. Владимир Топалов, председател на Синдикална миньорска федерация „Подкрепа”.
 
„В документа се посочват редица от сферите на сътрудничество между работодателите в бранша и синдикатите. Уверявам Ви, че всяка една вписана дума тук, се спазва.“, посочи при подписването инж. Владимир Топалов, председател на СМФ „Подкрепа“.
 
„Подписахме този ОКТД с визия и бъдеще за развитие през следващите две години. В него са поставени нещата по начин, по който прилагат на една структуроопределяща част от българската икономика – а именно: минерално-суровинната индустрия.“ – каза при подписването инж. Валентин Вълчев, председател на ФНСМ към КНСБ. „Неслучайно в този бранш бяха направени многомилионни инвестиции, което е гаранция за бъдещото му устойчиво развитие и за увеличаване на неговия дял от БВП за напред.“
 
ОКТД се отнася за отрасъл „Проучване, добив и преработка на минерални суровини”. Неговото действие е за срок от две години. С него се уреждат въпросите на трудовите и осигурителните отношения - доходи, трудова заетост, социално обслужване, условия на труд, социално партньорство.
 
Документът е приложим за всички заети в минерално-суровинния отрасъл, тъй като още от 2011 г. този ОКТД беше разпрострян за целия бранш.