Повече от 300 жители на Стара Загора и региона участваха през тази година в организираните информационни беседи и безплатен скрининг в рамките на Националната кампания „Право на зрение".
Тя е организирана от Националната пациентска организация и Института за здравно образование, с подкрепата на Българско дружество по офталмология и Община Стара Загора.
Целта на кампанията, фокусирана върху двете най-значими очни заболявания - глаукома и катаракта, е предотвратяване на слепотата чрез информираност на пациентите и навременни прегледи. Тя е насочена към хората около и над 50-годишна възраст, които попадат в рисковата група Докато при катарактата зрението може да се възстанови, при глаукомата загубата му е необратима.
През 2015 г. направеният в рамките на кампанията очен скрининг на близо 1000 души, на възраст над 55 години, от различни краища на страната, откри при половината от тях наличие на очно перде. Бяха установени и случаи на глаукома, за които хората не са подозирали.
По данни на СЗО в целия свят има 37 милиони слепи и 161 милиона души с влошено зрение. На всеки пет секунди в света ослепява по един възрастен човек, а всяка минута - едно дете. ¾ от тези случаи са лечими или предотвратими. По данни наСЗО, ако не се вземат мерки, към 2020 г. числото на слепите в света ще се удвои и ще достигне до 75 милиона души. Медиците бият тревога - ако допреди години възрастовият праг на катарактата бяха 60 години, сега той е паднал до 40 г. В програма „Право на зрение 2020" членуват международни браншови офталмолозични съюзи, пациентски и лекарски организации, НПО. Те организират семинари, тренинги, информационни кампании, безплатни скрининги и др.
У нас в рамките на програмата „Право на зрение 2020" офталмолози от цяла България стартираха кампания „Не се страхувайте от катаракта". Тя започна през 2011 г. с мащабни безплатни скрининги в различни градове, сред които София, Пловдив, Плевен, Варна, Бургас, Видин, Враца, Русе и др. През 2014 г. към инициативата на лекарите се присъедини Пациентска организация „Глаукома" и насочи вниманието на обществото и към това социално значимо заболяване. Същата година, както и през 2015 г. в Плевен, София, Пловдив, Хасково и др. бяха проведени информационни събития „Право на зрение".