/ БТА

С историческа възстановка в Северния парк на столицата бяха отбелязани 147 години от освобождението на София от османско владичество. Инициативата е на столичния район „Надежда“, Сдружение "Национален съюз "Единение" и Сдружение "Обединени Балкани".

Пред зрителите беше показано как са се водили бойните действия - разузнаване, вземане на пленници и разпит, артилерийска подготовка, действия на пехотата, и, накрая, как се щурмува и превзема противниковата позиция. 

Възстановката пресъздава трите битки при селата Саранци, Долни Богров и Враждебна и влизането на руските войски и ген. Гурко на бял кон в София, обясни за БТА секретарят на „Национален съюз „Единение“ Любомир Ласков. Той посочи, че тя се прави за втора година и в нея участват над 100 човека. 

БТА

Днес е един знаменателен ден, защото превземането на София е едно стратегическо мероприятия от военна гледна точка, тъй като отваря път на войските към Пловдив, каза за БТА Георги Маринов, председател на „Национален съюз „Единение“, който по време на възстановката се превъплащава в ролята на ген. Гурко. „Превземането на София е била изключително трудно задача, по това време е имало около два метра сняг, за разлика от сега – 1-2 см, Балканът е бил почти непроходим. Всички западни специалисти са казвали, че това е абсолютно мисия невъзможна, но ген. Гурко обещава на император Александър Втори на всяка цена да превземат София“, коментира той. Маринов отбеляза, че по това време в София са били съсредоточени всички запаси за турската армия –  от храни, оръжия и боеприпаси.  

Заместник-кмет на Столичната община Иван Василев поздрави организаторите и участниците в историческата възстановка. Отбелязваме една от най-значимите дати за София – денят на освобождението на нашия град през 1878 г., посочи той. Важно е да помним с гордост и признателност героите, които са се борили за свободата ни, отбеляза Василев. Нека не забравяме техния подвих и продължаваме да пазим и развиваме нашата родина с любов и уважение към историята ни, каза той и призова също така с решителност и дух да градим бъдещето на София.

Кметът на столичния район „Надежда“ инж. Димитър Димов посочи, че с подобни исторически възстановки искат да покажат на децата, че миналото е учител, а бъдещето е задача. Убеден съм, че предавайки на младото поколение гордостта от славното му минало, ще успеем да възпитаме граждани, които с увереност ще градят по-доброто бъдеще на България, заяви той.   

БТА

По-рано днес в знак на почит от Столичната община бяха поставени венци и цветя на паметниците „Български опълченец“, „Цар Освободител“ и паметника на ген. Гурко. Благодарствен молебен в памет на загиналите отслужи в храма „Света Неделя“ Софийският митрополит и български патриарх Даниил. 

В студеното утро на 4 януари 1878 г. в София влизат руските войски, начело с ген. Гурко. Смелите воини са посрещнати от жителите на София на пл. „Кору–чешме” (днешен площад „Света Неделя”). Учителят Михаил Буботинов ги приветства от името на хората на града със специална реч. В катедралния храм „Света Неделя” е отслужен благодарствен молебен в присъствието на генерал Йосиф Гурко и генерал-майор Отон Раух, посочват от пресцентъра на Столичната община.

Църковното предание разказва, че на дърво пред полуразрушения храм „Света София”, софиянци окачват камбана, която бие в продължение на дни, за да оповестява освобождението на града. 

БТА

Всяка година на 4 януари камбанен звън отеква в София, за да припомня за онези епични дни. По късно през 50-те години на миналия век честването е преустановено, но отново е възстановено през 2007 година.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Теодора Цанева/БТА