Любомир Христов: Предпочетохме прякото договаряне, за да се избегнат опитите за блокиране на сметосъбирането в Шумен
Любомир Христов: Предпочетохме прякото договаряне, за да се избегнат опитите за блокиране на сметосъбирането в Шумен / netinfo

Общината предпочете процедурата на прякото договаряне за избор на фирма, която да събира боклука, за да избегне опитите за блокиране на дейността. Това се казва в свой отговор на казаното по темата от народния представител от БСП-Шумен Иван Иванов кметът на града Любомир Христов. „Основателни са съмненията ни, че при други обстоятелства биха се явили фирми, които тенденциозно да се опитат да удължат процедурата и срока за обслужване от сегашната фирма и така да забавят наемането на нов изпълнител. Ще припомня, че по обществената поръчка за сметосъбирането по селата вече шест месеца текат съдебни процедури с фирмата „Титан" . Или г-н Иванов вече забрави, че още с встъпването си в общината като кмет аз оспорих заложената твърде висока цена в нея", казва още градоначалникът.

По думите му, за разлика от сключваните обществени поръчки при предишното кметско ръководство, по които все още не може да се намерят част от подписаните договори, сега процедурите са максимално прозрачно. „Всеки, който желае, може да дойде и да присъства на оценката и избора на изпълнител", казва още Христов в позицията си, разпространено от пресцентъра на местнат администрация.

„Да, поканили сме три фирми. Заложената в процедурата максимална цена за извършване на дейността е с над 800 000 лева по-ниска от досегашната за същия обхват работа.

Бих искал да помоля г-н Иванов да не използва тази чувствителна за населението тема, за да манипулира общественото мнение.

Освен това, не искам да прозвучи грубо, но прави впечатление, че г-н Иванов напоследък често прави изказвания, без да е достатъчно добре подготвен по темите, които засяга. Той прави връзка между избора на нов изпълнител на сметосъбирането, пожара на депото и приключването на дейността на сегашния концесионер. Твърди, че има достатъчно информация и ако прецени, че в нея се съдържат данни за престъпление и за умишлен пожар, ще сезира прокуратурата. Пак според него, вероятната цел при евентуален умишлен пожар е „да се затрудни работата на един бъдещ оператор на сметището", коментира кметът.

Ето какво казва още Любомир Христов:

"Бих искал да припомня на уважаемия г-н Иванов, че обслужването на сметището в момента по договор е поверено на фирмата концесионер „Титан - БКС". И ако г-н Иванов има доказателства за умишлен палеж, нека наистина да сезира прокуратурата. И през 2015 година също е имало самозапалвания. Експертите казват, че една от причините е нередовното запръстяване. Те смятат, че не се спазва технологията за депониране на отпадъците, което още един път прави наложителна смяната на оператора на депото. Фирма „Титан" управлява сметището и ако той наистина има данни за извършени нарушения или за престъпление, нека да се обърне към контролните и правораздавателните органи, които да вземат съответните мерки. Впрочем, нали именно за да прекрати порочната практика на концесионния договор община Шумен взе решение за създаване на общинско предприятие по чистотата, в чиято дейност се включва и експлоатацията на регионалното депо. И после, ако депото е умишлено запалено, кой всъщност би имал мотив да го направи? Не звучи логично общината да иска да затрудни себе си като бъдещ оператор, нали? Или г-н Иванов не е информиран, че Общинският съвет гласува предложението, което направихме общинското предприятие по чистотата да поеме управлението на депото от 23 юли. Няма друг концесионер, който би бил затруднен.

Не бих се съгласил и с казаното от г-н Иван Иванов, че на територията на сметището работи сепарираща система, която намалява с 40% обема на боклука. Въпреки това, казва той, парите, които постъпват в касата на фирмата, която обработва сметището, са в същия размер. Ще му припомня какво пише в договора с фирмата от 19 февруари 2015 година. В него е заложено да се намали с 25 % за 2016 година количеството на рециклируемите отпадъци. Но до момента тези проценти все още не са достигнати. Освен това няма как да се промени цената, защото договорът за сепариране не е обвързан със сключения договор за концесия. Договорът с „Титан - БКС" е по закона за концесиите, а договорът за сепариране - по ЗОП и в него не съществува клауза за намаляване на обема на отпадъците. И пак ще напомня, че той е подписан по времето на управлението на предишния кмет", казва още Христов.