/ БГНЕС
Един адрес е посетен в Разград като част от мащабната акция срещу тероризма, за която информират от Главна прокуратура. Това съобщи за Дарик-Разград окръжният прокурор Тихомир Тодоров. 

Търсеният на този адрес човек обаче не е бил тук и арест на територията на областта по време на тази акция не е извършван. Издирваният е задържан в Южна България. Кой е и за каква точно дейност е търсен от Специализираната прокуратура, ДАНС и ГДБОП обаче няма информация, в местните органи на реда и държавното обвинение.

Според информацията на Главна прокуратура Специализираната прокуратура, съвместно с ДАНС и ГДБОП, провежда днес активни процесуално-следствени действия по наказателно производство за престъпления по Глава Първа от Наказателния кодекс /престъпления против Републиката/ на територията на градовете София, Плевен, Благоевград, Разград, Хасково, Пловдив и Ловеч.

Предмет на разследването е дейност на група чужди граждани по организиране и осъществяване на територията на Република България на нерегламентирани парични преводи в и от страната в особено големи размери по т.нар. метод „хавала“ в рамките на международна организирана престъпна група.

По искане на Специализираната прокуратура, Специализираният наказателен съд е издал 126 разрешения за извършване на претърсване и изземване – в 50 адреса на жилища и офиси и в 26 автомобила, както и обиски на 50 лица. При условията на неотложност, като единствена възможност са събиране на доказателства, са извършени  7 претърсвания и изземвания.

В хода на разследването са иззети са документи, пари 32 000 евро и др. вещи. Задържани са 43 лица за срок до 24 часа по реда на ЗМВР, като в рамките на това задържане

Специализираната прокуратура ще извърши анализ на събраните доказателства и ще прецени бъдещото процесуално качество на задържаните. Установено е, че основният организатор на престъпната дейност – сирийски гражданин, пребиваващ в България, задържан в София, осъществявайки нерегламентирани „хавала“- преводи, е влязъл в контакт с лица, извършващи дейност по логистично подпомагане на международни терористични организации, както и с лица, за които има информация, че са свързани с финансиране на тероризъм и други видове престъпна дейност.

Провеждането на операцията е предшествано от едногодишна работа на Специализираната прокуратура с българските служби за сигурност и партньорски служби за сигурност на страни – членки на Европейския съюз.