От 2014-а година всички частни болници трябва да имат задължителна микробиологична лаборатория. По този начин се следи едновременно хигиената на персонала, пациентите и работния процес. Това съобщи в предаването „Клиника на шестия етаж" на Дарик радио микробиологът от клиника „Торакс" д-р Недка Чокова. Тя уточни, че лечебното заведение има първата такава в Пловдив и лабораторията е залегнала още в плана на построяването й. При евентуален инцидент има възможност да се реагира комплексно заедно с лекуващия лекар, да се постави точната диагноза и да се проведе успешно лечение, обясни д-р Чокова.
По думите й причините за вътреболничните инфекции са много. Могат да се крият в плана на строежа на лечебното заведение, в недостатъчно спазения хигиенно-епидемиологичен режим, здравната култура на персонала, както и пациентите, които не се изследват преди да постъпят в болницата. Много важна също е и неточната диагноза в микробиологичен аспект, подчерта д-р Чокова.
Тя посъветва бъдещите майки задължително да се изследват за банална флора, хламидии, микоплазма, хепатит и СПИН, цитомегаловируси, Васерман. Специално хламидиите и микоплазмите съществуват латентно и заболяването често протича без оплаквания. Затова е необходимо да се правят профилактични изследвания поне веднъж годишно, категорична бе д-р Чокова.
Всеки пациент, преминал през лабораторията на д-р Чокова получава и една мини лекция по микробиология. Личният контакт е много важен, както и това да се вземе материал за изследване на място. Така тестовете са най-точни и помагат да се назначи адекватно лечение. Освен това микробиологът получава информация директно от пациента за предишни негови изследвания и заболявания и може да ги вземе предвид, обясни д-р Чокова. В „Торакс" поддържат електронни досиета и те са достъпни както за пациентите, така и за техните лични лекари при нужда.
Цялото предаване „Клиника на шестия етаж" можете да чуете от прикачения звуков файл.