Четири общини в Пазарджишко с шанс за оздравяване
Четири общини в Пазарджишко с шанс за оздравяване / Дарик архив

Четири общини в Пазарджишка област получават шанс за стабилизиране, даден им от Министерството на финансите. В списъка са включени 36 от най-задлъжнелите, сред които са Велинград, Белово, Септември и Батак. Те могат да получат безлихвени кредити, за да решат най-неотложните си проблеми и да се съвземат.

В администрациите им вече са получени писма, подписани от ресорния министър Владислав Горанов. Той възлага на кметовете да изготвят планове за финансово оздравяване. Срокът за това е 1 месец, 14 по-късно трябва да бъде проведено и обществено обсъждане на заложените в документите мерки. До седмица след това общинските съвети трябва да гласуват срокове за процедурата по изпълнение и плана за това. Държавата ще определи на финала конкретната републиканска целева субсидия за частично или пълно покриване на задълженията на съответната община по този оздравителен план.

Ситуацията във Велинград е най-тежка. Дълговете са вече над 20 милиона лева. През февруари сметките на общината бяха запорирани и се заговори за фалит. Около 9 милиона са забавените плащания само към сметопочистващата фирма „Еко Титан”, срещу която се водят съдебни дела. Над 3,8 милиона са от кредит в „Райфайзенбанк”. Зам.-кметът по финансовите въпроси увери, че по оздравителния план вече се работи и той ще бъде готов в посочените срокове.

Просрочените задължения на Септември и начислените ангажименти са за над 13,605 милиона лева, показа одит, направен през септември 2015 година. Общината има кредити за около 2,57 милиона лева, забавени плащания за 4,561 милиона лева, дълг към НАП за 256 000 лева, а към републиканския бюджет – още 113 000 лева. В местната администрация усилено се работи по оздравителния план и той ще бъде готов навреме.

Белово е на минус с повече от 2,5 милиона лева. Най-много просрочени плащания има към софийската фирма „Райкомерс”, сагата с която продължава над 10 години. Дружекгвото има изпълнителен лист за 1,5 милиона лева към юни 2015 година. Така се провалят няколко проекта по европейски програми, в които общината не е могла да осигури съфинансиране заради запорирани сметки, а проблемът се задълбочава. През март Общинският съвет гласува да бъде изтеглен банков заем за 2,5 милиона лева и започна събиране на оферти. Кметът Костадин Варев казва, че тогава е изготвен оздравителен план, който само трябва да се съобрази със зададените от министерството критерии.

Батак пък виси с 1,543 милиона лева. В основата на дълга е изпълнен, но неразплатен проект по предприсъединителната програма САПАРД през 2008 година за пътища в селата Нова Махала и Фотиново по мярка 322. Зам.-кметът Георги Харизанов казва, че са очаквали да бъдат включени в листата на общините за подпомагане, вече са започнали работа по исканите от финансовото министерство документи за оздравяване на общината и ще се справят със сроковете.

Според правилата на финансовото министерство една община се смята за затруднена, ако отговаря на три или повече от списък с посочени критерии: бюджетът за предходната година не е балансиран, темпът на нарастване на разходите за местни дейности надхвърля средния темп на нарастване на разходите за местни дейности за последните четири години,плащанията по дълга надвишават 15% от средногодишния размер на собствените приходи и общата изравнителна субсидия за последните 3 години, общинските гаранции надвишават 5% от приходите и общата изравнителна субсидия, задълженията надвишават 15% от средногодишния размер на отчетените разходи за последните четири години, поетите към края годината ангажименти за разходи надвишават 50% от средногодишния размер на отчетените разходи за последните 4 години, просрочените задължения към края на годината надвишават 5% от отчетените през последната година разходи на общината, бюджетното салдо през последните 3 години е отрицателно.