Според статистика на МВР за 2015 г., Плевен е сред първите градове в страната по брой на регистрираните престъпления.
В обявения на два пъти за най-добър град за живеене - Бургас - на всеки 100 жители се падат по две извършени престъпления - повече отколкото в София, където съотношението на престъпленията към броя на жителите е 1.8 на 100.
За миналата година в морския град са регистрирани над 8 хиляди престъпления, т.е. около 2 хиляди престъпни деяния се падат на 100 хиляди души население. Сравнено с регистрираните престъпления, съотнесени към броя на населението в София, Бургас се очертава градът с най - много престъпления на глава от населението. В столицата за 2015 г. са регистрирани 24 490 деяния, т.е. по 1800 на 100 хиляди души население.
Другите областни градове с най-много престъпления са Плевен, Кюстендил и Варна. Пловдив и Русе, които от 2015 г. са в петицата на градовете с най-голямо население са по-надолу в полицейската статистика на извършени престъпления на 100 хиляди души. Най-долу в класацията са Кърджали, Смолян, Търговище, Разград и Шумен.
По данни, изготвени от Института за пазарна икономика делът на разкритите престъпления варира значително между различните области. През 2015 г. делът на разкритите престъпления от регистрираните през годината във Варна и столицата е едва 30%, докато в Разград, Силистра и Търговище - над 60%. В икономически по-развитите области регистрираните престъпления са повече, а делът на разкритите - по-малко. Търговище, Разград и Силистра пък са сред областите с едновременно най-нисък брой на регистрираните престъпления (спрямо населението) и най-висока степен на разкриване.
В сравнение с 2000 г. разкриваемостта на престъпленията намалява в 20 от областите, като най-големите намаления са в Габрово, Бургас и Монтана. В останалите осем области има увеличаване на дела на разкритите престъпления - Благоевград, Велико Търново, Враца, Пазарджик, Силистра, Търговище, Хасково и Ямбол.