Общинският съвет обсъжда 27 предложения на октомврийската си сесия
Общинският съвет обсъжда 27 предложения на октомврийската си сесия / dariknews.archive

По предварителен дневен ред от 27 точки заседава през октомври Общинският съвет на Плевен. Сесията е на 27 октомври - четвъртък от 09:00 ч. в сграда „Гена Димитрова".

На предстоящата сесия ще бъде представен отчет за изпълнение на решенията, приети от местния парламент от началото на мандата му до момента. Техният брой до момента е общо 91.

Общинският съвет ще обсъди Програма за намаляване на нивата на замърсителите и за достигане на нормите за качество на атмосферния въздух /КАВ/ на територията на гр. Плевен по показателите фини прахови частици с размер до 10 µm /ФПЧ10/ и полициклични ароматни въглеводороди /ПАВ/ с План за действие за периода 2016-2020 г.". Програмата е била приета с решение на местния парламент през април 2011 год., като действието й е приключило през декември 2014-та. Съгласно изготвена от Министерството на околната среда и водите актуализиран класификация, община Плевен е определена като териториална единица, в която за периода 2008-2012 година са превишени нормите за КАВ за замърсители фини прахови частици и полициклични ароматни въглеводороди. Това налага и актуализацията на Програмата.

На октомврийската сесия влиза предложение и за закриване на Началното болнично училище в Плевен. Към момента в болничното училище временно се обучават 22 деца в две слети паралелки. Обучението се извършва на територията на болнични заведения, които не са общинска собственост. Децата се включват в учебния процес по преценка на лекуващия лекар, като формите на обучение са дневна индивидуални. Персоналът на училището се състои от двама учители, като дейността му се финансира от държавния бюджет. В предложението за закриване се посочва, че съгласно Параграф 12, ал.1 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за предучилищното и училищното образование „...заварените към влизането в сила на Закона болнични училища се закриват, считано от 1 януари 2017 г., или се преобразуват в центрове за подкрепа на личностното развитие със заповед на кмета на общината след решение на Общинския съвет".

На предстоящата сесия съветниците ще разгледат поредно предложение за дофинансиране на слята паралелка с пълняемост под задължителния минимум за учебната 2016/2017 г. Искането е от директора на ОУ „Христо Ботев" - с. Беглеж. Необходимите допълнителни финансови средства за това са в размер на574 лв., които ще бъдат предвидени в бюджета на Община Плевен за 2017 година. През настоящата учебна година в училището в Беглеж се обучават 47 ученици.

Точка шест в предварителния дневен ред е предложение за определяне дейността на Центровете за подкрепа на личностно развитие в Плевен - Център за работа с деца, Ученическа спортна школа и Център за ученическо, техническо и научно творчество. С влезлия в сила от 1 август тази година Закон за предучилищното и училищното образование, съществуващите общински обслужващи звена - извънучилищни педагогически учреждения, продължават да осъществяват дейността си по този Закон вече като центрове за подкрепа за личностно развитие, в зависимост от дейността си, като имат право да запазят наименованията си.

Общински съвет - Плевен предстои да гласува и текст на Споразумение между общините от регион Плевен за реда и начина за покриване на финансовите ангажименти, които всяка от общините ще има при приемането и третирането на отпадъци в Регионалната система. На 18 февруари тази година беше подписан Договор за възлагане на обществената поръчка с предмет „Експлоатация и стопанисване на Регионална система за управление на отпадъците в регион Плевен за общините Плевен, Гулянци, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Искър, Пордим, както и Сдружение "Регионално управление на отпадъците - Плевен". Община Плевен беше определена за водеща при изпълнението на проекта за изграждане на системата и провеждането на обществените поръчки. Договорът обаче не урежда финансовите взаимоотношения между Община Плевен и другите общини от региона, ползватели на системата. При стартиране на същинската експлоатация на депото и приемането на отпадъците от шестте общини е необходимо да бъде разписан реда и начина за покриване на финансовите ангажименти, които всяка от общините ще има. В тази връзка местният парламент предстои да одобри текст на Споразумение, уреждащо тези взаимоотношения.

На тази сесия ще бъдат разгледани нови три предложния за отпускане на еднократни финансови помощи - за Галя Иванова, Ивайло Даков и за Пламен Богоев.