„Заедно в превенцията на престъпността" е темата на срещата на министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова с ръководствата на Областните дирекции на МВР в 4 области- Кюстендил, Благоевград, Перник и София област.Срещата се провежда в момента в парк хотел Кюстендил.Тя е част от съвместната инициатива на МВР и Националното сдружение на общините, която си поставя целта да ангажира всички институции, които имат отговорности за подобряване на средата за сигурност.
Министърът гарантира, че съветът по превенция на престъпленията работи активно на национално ниво, но трябва да се активизират на местно ниво комисиите за обществен ред и сигурност. Румяна Бъчварова е категорично, че служители на МВР не може да са навсякъде, защото не разполагат с такъв ресурс, но „където не достигат хората ще помагат технологиите".
„Темата за борбата с битовата престъпност е социално значима и политически експлоатирана. Феноменът на битовата престъпност отразява всички икономически и социални проблеми в обществото и тяхното натрупване. Този феномен изисква подход, който надхвърля възможностите на МВР. Това е проблем, с който ние се сблъскваме ежедневно и не може да го оставим в страни от нашето внимание и нашите усилия.Натрупването на икономическите трудности, последващите социални проблеми, въпросът с народопсихология, предистория, особености и профил на населението в отделните региони, създава условия за проявата на криминални явления и ни поставя в ситуация, в която колкото и усилия да полагаме, да не получаваме желаните от нас резултати" , коментира в началото на срещата вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
„Да изкажа моето задоволство и на колегите от сдружението на общините, че политическия кабинет на министерството и професионалния екип е вече двигател на подобни партньорства. Вече повече от 6 години обсъждаме съвместна работа в сектор сигурност, Много дебати бяха проведени, като че имаше резерви от професионалното ръководство на МВР. Надявам се на позитивни резултати от днешната дискусия", заяви кметът Петър Паунов.
„Влизаме в задънена улица, поради недостатъчен брой служители. Съзнаваме че много активно трябва да се работи с извършителите на престъпления. Факт е, че голяма част от битовите престъпления се извършват от хора, които рецидивират. Това им става първо навик, второ начин на живот. За тях се оказва най- лесно и отново да извършат престъпление, дори и да излежат присъда. Те извършват нови престъпления, докато тече бавната съдебна процедура. Ситуацията при която работи цялостната държавна система възпроизвежда целия цикъл по който се развива едно такова престъпление. Това означава че се нуждаем от ефективно правораздаване и тук имаме разбирането на Министерството на правосъдието и Съдебната система. Новият закон за съдебната власт. Пробационните марки са много важни, хората, които излизат да имат нов шанс. Тук разчитам на МПР и МТСП.
Особено внимание на местно ниво към учениците и подрастващите, където се крият голяма част от проблемите. Средата, която трябва да създават кметовете" , коментира още Бъчварова.